با هامرز، خدمات متمایز را در بازار سرمایه تجربه کنید.افتتاح حساب

بازگشت ارز صادراتی!

اخبار/اقتصاد کلان

شنبه 06 خرداد 1402

|

مطالعه 2 دقیقه

|

122 بازدید

بازگشت ارز صادراتی!
coma_iconcoma_icon

دو نرخ ارز متفاوت در بورس کالا برای تعیین قیمت پایه محصولات فولادی و پتروشیمی وجود دارد که این موضوع منجر به تعارض هایی در مورد بازگشت ارز صادراتی شده است.

بانک مرکزی به عنوان مرجع سیاست گذاری‌ های مالی و پولی، هر 6 ماه یک بار نرخ تسعیر ارز را اعلام می‌ کند. همه شرکت‌ هایی که تمام یا بخشی از مبادلات مالی خود را با ارز خارجی انجام می‌ دهند، مخاطب بانک مرکزی هستند.

شرکت‌ ها به کمک تسعیر ارز می‌ توانند میزان فروش و سود واقعی خود را شناسایی کنند. شرکت‌ های پذیرفته شده در بورس عمدتاً به دنبال نرخ بالاتر تسعیر ارز هستند تا بدهی‌ های ریالی خود را با کمترین هزینه دلاری پرداخت کنند. هر دوی این اتفاقات می‌ تواند صورت‌ ها و عملکرد مالی شرکت‌ ها را دچار تغییر کند. در صورتی که بانک مرکزی نرخ تسعیر ارز را به نرخ آزاد نزدیک کند، سود بیشتری نصیب شرکت‌ های دولتی و خصوصی می‌ شود.

در سازوکار بورس کالا برای عرضه محصولات پتروشیمی و فولادی از دو نرخ تسعیر ارز متفاوت استفاده می‌ شود. درخصوص آخرین نرخ تسعیر اعلام شده توسط بانک مرکزی، نرخ تسعیر ارز برای تعیین قیمت پایه محصولات پتروشیمی معادل دلار 28.500 تومانی اعلام گردید. بر این اساس بعد از رقابت قیمتی محصولات مختلف پتروشیمی، قیمت نهایی تعیین شد.

این در حالی است که در خصوص محصولات فلزی، نرخ تسعیر دلار برای تعیین قیمت پایه بر اساس دلار بازار مبادله است. بر این اساس بعد از تعیین قیمت پایه بر اساس دلار 36.500 تومانی قیمت نهایی محصولات فولادی و... تعیین می شود.

به این ترتیب دو نرخ ارز متفاوت در بورس کالا برای تعیین قیمت پایه محصولات فولادی و پتروشیمی وجود دارد که این موضوع منجر به تعارض هایی در مورد بازگشت ارز صادراتی شده است.


آخرین اخبار اقتصاد کلان

ارسال لایحه بودجه ۱۴۰۳ به مجلسارسال لایحه بودجه ۱۴۰۳ به مجلس

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اعلام ارسال لایحه دولت در آخرین روز تصویب قانون در مجلس از تحویل این سند مهم اقتصادی در اولین جلسه بعد از تعطیلات مجلس خبر داد.

17 بازدید

مشاهده
درآمد مالیاتی ۱.۸ برابر درآمد نفتدرآمد مالیاتی ۱.۸ برابر درآمد نفت

درآمد مالیاتی ۱.۸ برابر درآمد نفت و با رشد ۵۰ درصدی پیش بینی شد.

25 بازدید

مشاهده
سهام بورسی وثیقه بانکی شد.سهام بورسی وثیقه بانکی شد.

دارایی‌های متعددی که افراد دارند و امکان وثیقه‌گذاری آن‌ها وجود نداشت، از امروز و با راه‌اندازی سامانه ست می‌تواند به صورت الکترونیک توسط...

25 بازدید

مشاهده
جزئیات جریمه ۲۵ بانک‌ بورسی و دولتیجزئیات جریمه ۲۵ بانک‌ بورسی و دولتی

تا ۱۵ آبان بر مبنای رأی تجدید نظر دادرسی انجام شده، ۲۶.۲ هزار میلیارد تومان جریمه برای بانک‌های متخلف...

20 بازدید

مشاهده
۱۶ بانک بورسی و دولتی جریمه شدند.۱۶ بانک بورسی و دولتی جریمه شدند.

۱۶ بانک‌ بورسی و دولتی متخلف، ۲۶.۲ هزار میلیارد تومان جریمه شدند.

42 بازدید

مشاهده
احتمال آزادسازی 10 میلیارد دلاراحتمال آزادسازی 10 میلیارد دلار

واشنگتن فری‌بیکن از احتمال موافقت امروز دولت آمریکا با دسترسی ایران به 10 میلیارد دلار از منابع مالی در عراق خبر داد.

38 بازدید

مشاهده
مجلس افزایش مالیات بر ارزش افزوده را رد کرد.مجلس افزایش مالیات بر ارزش افزوده را رد کرد.

مجلس در حالی هفته پیش با تصمیم دولت مبنی بر افزایش یک تا 10 درصدی مالیات بر ارزش افزوده در لایحه برنامه هفتم مخالفت کرد که...

29 بازدید

مشاهده