با هامرز، خدمات متمایز را در بازار سرمایه تجربه کنید.افتتاح حساب

عرضه اوراق 30 درصدی موقتی نیست!

اخبار/اقتصاد کلان

چهارشنبه 25 بهمن 1402

|

مطالعه 2 دقیقه

|

144 بازدید

عرضه اوراق 30 درصدی موقتی نیست!
coma_iconcoma_icon

این برنامه سیاست موقت نبوده و متناسب با مقتضیات زمانی و بنابر تشخیص و ضرورت از این ابزار با حجم و سقف‌های مختلف برای...

به گزارش هامرز، بانک مرکزی با اشاره به استقبال از انتشار ۲۸۰ هزار میلیارد تومانی اوراق گواهی سپرده‌های خاص با سود ۳۰ درصدی و خریداری همه اوراق، اعلام کرد: این برنامه سیاست موقت نبوده و متناسب با مقتضیات زمانی و بنابر تشخیص و ضرورت از این ابزار با حجم و سقف‌های مختلف برای هدایت هدفمند نقدینگی به سمت تولید، طرح‌های مولد و اجرای دقیق برنامه‌های سیاست‌گذار پولی در مهار نقدینگی و تورم استفاده خواهد شد.
مواضع رسمی درباره اجرای برنامه‌های مربوط به سیاست‌های پولی و بانکی توسط رئیس‌ بانک مرکزی و رئیس شورای پول و اعتبار به عنوان سخنگو اعلام می‌شود و صرفا این مواضع، مبنای هرگونه اطلاع‌رسانی در خصوص تصمیمات و طرح‌های جدید در حوزه سیاست‌ها خواهد بود. طبق دستورالعمل و مجوز انتشار و عرضه اوراق گواهی سپرده خاص که ۱۱ بهمن به بانک‌ها ابلاغ شد، بانک مرکزی با هدف تامین مالی سرمایه در گردش طرح‌های اقتصادی با بازدهی مناسب ۲۰۰ هزار میلیارد تومان سهمیه به کلیه بانک‌‌ها جهت انتشار گواهی سپرده خاص صادر کرد که به صورت کامل به فروش رسید.
همچنین در راستای تامین مالی پروژه‌های پیشران و مولد با بازدهی بالا نیز ۸۰ هزار میلیارد تومان مجوز صدور این گواهی به بانک‌های منتخب داده شده که در آینده نزدیک منتشر خواهد شد. بانک‌ها برای تامین سرمایه در گردش طرح‌های با بازدهی بالا اقدام به انتشار این اوراق کرده و در پایان دوره مشارکت، سود قطعی محاسبه و به خریداران این گواهی در شعب بانک‌ها پرداخت می‌شود.
ویژگی بارز این گواهی سپرده خاص معافیت از مالیات بوده و هیچ محدودیت خرید هم برای اشخاص حقیقی و حقوقی ندارد. امکان بازخرید قبل از سررسید در شعب بانک‌ها با نرخ شکست اعلامی، امکان‌پذیر است. دارندگان این گواهی می‌توانند از آن به عنوان وثیقه جهت دریافت تسهیلات بانکی استفاده کنند.
بر اساس این گزارش، این درحالی است که احسان خاندوزی وزیر اقتصاد گفته بود: انتشار اوراق گواهی خاص با نرخ سود ۳۰ درصدی قرار نیست ادامه‌دار باشد. این سیاست موقت بانک مرکزی است و تا سقف مشخصی عرضه می‌شود!
 


آخرین اخبار اقتصاد کلان

اعلام نرخ تسعیر ارز بانک‌هااعلام نرخ تسعیر ارز بانک‌ها

بانک مرکزی نرخ تسعیر اقلام پولی دارایی‌ها و بدهی‌های ارزی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی در دوره منتهی به اسفند سال گذشته را بر اساس...

37 بازدید

مشاهده
ابزارهای بورسی، راهی برای رونق تولیدابزارهای بورسی، راهی برای رونق تولید

ابزارهای مالی در صورتی که نقدینگی‌ را جذب و آن را به سمت تولید هدایت کنند، نقش قابل توجهی در مهار تورم خواهند داشت.

45 بازدید

مشاهده
واگذاری سهام پتروشیمی امیرکبیر به بازنشستگانواگذاری سهام پتروشیمی امیرکبیر به بازنشستگان

رئیس کانون بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی از واگذاری ۵۲ درصد سهام پتروشیمی امیرکبیر به بازنشستگان خبر داد.

170 بازدید

مشاهده
بزرگ‌ترین تراز منفی تجارت ایران در یک دهه اخیربزرگ‌ترین تراز منفی تجارت ایران در یک دهه اخیر

ارزش تجارت خارجی در بخش صادرات و واردات، حدود ۴۴‌.۸ و ۵۹ میلیارد دلار بوده اما در احتساب این رقم، صادرات نفت و خدمات فنی و مهندسی منظور نشده‌.

43 بازدید

مشاهده
نامه عشقی در مورد اوراق سپرده ۳۰ درصدینامه عشقی در مورد اوراق سپرده ۳۰ درصدی

رئیس سازمان بورس در خصوص تبعات انتشار گواهی سپرده ۳۰ درصدی، دیروز نامه‌ایی به رئیس‌جمهور نوشته اما...

84 بازدید

مشاهده
اصلاح حد نصاب سرمایه‌گذاری در گواهی سپرده بانکیاصلاح حد نصاب سرمایه‌گذاری در گواهی سپرده بانکی

اصلاح حد نصاب سرمایه‌گذاری در سپرده و گواهی سپرده بانکی برای صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت موجب می‌شود تا نرخ‌های این صندوق‌ها مطمئن‌تر شود.

80 بازدید

مشاهده
قیمت‌گذاری دستوری یعنی خواندن فاتحه اقتصادقیمت‌گذاری دستوری یعنی خواندن فاتحه اقتصاد

انتظار می‌رود وزارت صنعت مدافع تصمیمات منتج به ثبات، سالم‌سازی محیط کسب و کار، اعلام ممنوعیت مداخله در امور بنگاه‌ها و خصوصا قیمت‌گذاری باشد.

128 بازدید

مشاهده