با هامرز، خدمات متمایز را در بازار سرمایه تجربه کنید.افتتاح حساب

معافیت تحریمی برای انتقال 6 میلیارد دلار از دارایی‌های بلوکه شده به ایران

اخبار/اقتصاد کلان

سه‌شنبه 21 شهریور 1402

|

مطالعه 2 دقیقه

|

146 بازدید

معافیت تحریمی برای انتقال 6 میلیارد دلار از دارایی‌های بلوکه شده به ایران
coma_iconcoma_icon

بلینکن، اواخر هفته گذشته دستوری را امضا کرده است که طبق آن بانک‌ها برای انتقال 6 میلیارد دلار دارایی‌های بلوکه‌شده ایران از کره‌جنوبی، از اعمال تحریم‌های هسته‌ای ایران معاف خواهند شد.

خبرگزاری «آسوشیتد پرس» گزارش داد که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، هفته گذشته مجوز معافیت از تحریم‌ بانکی 6 میلیارد دلار ایران را امضا کرده است.
بنا به این گزارش، سه‌شنبه 21 شهریور، بلینکن، اواخر هفته گذشته دستوری را امضا کرده است که طبق آن بانک‌ها برای انتقال 6 میلیارد دلار دارایی‌های بلوکه‌شده ایران از کره‌جنوبی، از اعمال تحریم‌های هسته‌ای ایران معاف خواهند شد.
آسوشیتد پرس تاکید کرد وزیر خارجه آمریکا این دستور را یک ماه پس از انتشار اخبار جدی شدن توافق مبادله زندانیان تهران و واشینگتن امضا کرده است اما نمایندگان کنگره آمریکا روز گذشته از آن مطلع شدند.
این خبرگزاری می‌گوید در متنی که به آن دست یافته، واشینگتن برای اولین بار تصریح کرده که آزادی پنج ایرانی زندانی در آمریکا هم قسمتی از این توافق است.
از سویی یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به خبرهای منتشر شده درباره اعطای این معافیت به ایران گفت که موضوع "معافیت تحریمی" نیست بلکه تنها "یک تاییدیه فنی" برای انتقال وجهی است که پیشتر اعلام شده بود.
تا کنون جزئیاتی درباره نام و علت بازداشت این پنج ایرانی در زندان‌های آمریکا منتشر نشده است اما موضوع آزادی آن‌ها به‌عنوان بخشی از توافق تهران و واشینگتن، حدود یک ماه پیش، توسط مقامات ایرانی اعلام شده بود.
در همین راستا، ایران در اولین گام برای اجرای این توافق، پنج زندانی آمریکایی را از زندان به هتلی تحت حفاظت منتقل کرد. خبرگزاری‌های دیگر هم آن زمان تاکید کردند که تبادل زندانیان پس از حصول اطمینان ایران از در دسترس بودن منابع مالی آزاد شده و انتقال به قطر صورت خواهد گرفت.
پیشتر منابع به "نیویورک تایمز" گفتند که این حساب توسط دولت قطر کنترل و تنظیم می‌شود و ایران اجازه خواهد داشت به این پول "برای مصارف بشردوستانه" مانند دارو و غذا و تحت نظارت‌های بین‌المللی بر فعالیت‌های بانکی این کشور دسترسی داشته باشد. با این حال این گشایش سیاسی می‌تواند بر مسائل اقتصادی ایران نیز تاثیرگذار باشد.


آخرین اخبار اقتصاد کلان

قیمت‌گذاری دستوری یعنی خواندن فاتحه اقتصادقیمت‌گذاری دستوری یعنی خواندن فاتحه اقتصاد

انتظار می‌رود وزارت صنعت مدافع تصمیمات منتج به ثبات، سالم‌سازی محیط کسب و کار، اعلام ممنوعیت مداخله در امور بنگاه‌ها و خصوصا قیمت‌گذاری باشد.

90 بازدید

مشاهده
انتقاد از بی‌مهری به بانک‌های بورسی و دولتیانتقاد از بی‌مهری به بانک‌های بورسی و دولتی

صنعت بانکداری ۲۰۰ میلیارد دلار تجارت خارجی ایران را در دنیا کنترل می‌‌‌‌کند و در مذاکره با برخی کشورها مشخص شده دارای ظرفیت بالا در ابعاد مختلف بوده اما...

78 بازدید

مشاهده
عرضه اوراق 30 درصدی موقتی نیست!عرضه اوراق 30 درصدی موقتی نیست!

این برنامه سیاست موقت نبوده و متناسب با مقتضیات زمانی و بنابر تشخیص و ضرورت از این ابزار با حجم و سقف‌های مختلف برای...

114 بازدید

مشاهده
8 بانک در مسیر اصلاح یا انحلال8 بانک در مسیر اصلاح یا انحلال

برای سال آینده ‎بانک مرکزی، ۸ بانک را در مسیر اصلاح قرار داده و طبق تاکید محمدرضا فرزین رییس‌کل بانک مرکزی، بانکی که اصلاح نشود منحل خواهد شد.

93 بازدید

مشاهده
7 میلیارد دلار بدهی بخش خصوصی به صندوق توسعه7 میلیارد دلار بدهی بخش خصوصی به صندوق توسعه

بدهی ۷ میلیارد دلاری بخش خصوصی به صندوق توسعه و تسویه با سهام و تهاتر

42 بازدید

مشاهده
بیش از 10 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجیبیش از 10 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی

سرمایه‌گذاری خارجی ۱۰.۶ میلیارد دلاری در ۲.۵ سال با سهم ۳۱ درصدی روس‌ها

44 بازدید

مشاهده
عرضه گواهی سپرده خاص با نرخ سود ۳۰ درصدعرضه گواهی سپرده خاص با نرخ سود ۳۰ درصد

بانک‌ها می‌توانند برای تامین سرمایه در گردش طرح‌های با بازدهی بالا اقدام به انتشار این اوراق کرده و...

154 بازدید

مشاهده