با هامرز، خدمات متمایز را در بازار سرمایه تجربه کنید.افتتاح حساب

قیمت‌گذاری دستوری یعنی خواندن فاتحه اقتصاد

اخبار/اقتصاد کلان

یکشنبه 29 بهمن 1402

|

مطالعه 2 دقیقه

|

127 بازدید

قیمت‌گذاری دستوری یعنی خواندن فاتحه اقتصاد
coma_iconcoma_icon

انتظار می‌رود وزارت صنعت مدافع تصمیمات منتج به ثبات، سالم‌سازی محیط کسب و کار، اعلام ممنوعیت مداخله در امور بنگاه‌ها و خصوصا قیمت‌گذاری باشد.

به گزارش هامرز، صمد حسن‌زاده که به تازگی جانشین حسین سلاح‌ورزی در ریاست اتاق بازرگانی شده در جلسه هیات نمایندگان اتاق با حضور وزیر صنعت، خطاب به وی گفت: می‌دانید مدیریت بنگاه اقتصادی چقدر پیچیده است. بنابراین انتظار می‌رود وزارت صنعت مدافع تصمیمات منتج به ثبات، سالم‌سازی محیط کسب و کار، اعلام ممنوعیت مداخله در امور بنگاه‌ها و خصوصا قیمت‌گذاری باشد. چرا که قیمت‌گذاری یعنی خواندن فاتحه اقتصاد و جایگزین کردن آن با رانت.
بخش خصوصی قادر است ایران را مطلوب برنامه توسعه برساند و به مردم تضمین دهد اگر دولت صرفا به عنوان سیاستگذار فعالیت کند، هم ثبات اقتصادی فراهم می‌شود و هم دستیابی به رشد اقتصادی ۸ درصدی.
نتایج پایش‌های فصلی نشان می‌دهد محیط کسب و کار به رغم تلاش‌های دولت و مجلس، وضعیت مساعدی ندارد. سال قبل رقم شاخص کل اجرای احکام ۵۳ گانه قانون حدود ۶۰ درصد بوده که نسبت به ۱۴۰۰ کاهشی است. مسئله مهم امروزه هم تهدید شرکت‌های کوچک و متوسط و تامین مالی این گروه است. با وجود تنگنا‌های این شرکت‌ها، سیاست‌های پولی فعلی می‌تواند موجب تشدید مشکل در سال آینده شود.
از سوی دیگر منابع بانکی از چرخه تولید خارج و صرف نیاز‌های دولت می‌شود. مسئله تهدیدآمیز دیگر اوراق سپرده با نرخ ۳۰ درصدی با هدف تامین سرمایه در گردش شرکت‌های تولیدی است که هزینه دریافت وام بانکی برای تولید را افزایش می‌دهد. این مسئله در کنار نوسانات ارزی اخیر بسیار خطرناک بوده و بیم آن است همچنان ادامه داشته باشد.
 


آخرین اخبار اقتصاد کلان

اعلام نرخ تسعیر ارز بانک‌هااعلام نرخ تسعیر ارز بانک‌ها

بانک مرکزی نرخ تسعیر اقلام پولی دارایی‌ها و بدهی‌های ارزی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی در دوره منتهی به اسفند سال گذشته را بر اساس...

37 بازدید

مشاهده
ابزارهای بورسی، راهی برای رونق تولیدابزارهای بورسی، راهی برای رونق تولید

ابزارهای مالی در صورتی که نقدینگی‌ را جذب و آن را به سمت تولید هدایت کنند، نقش قابل توجهی در مهار تورم خواهند داشت.

45 بازدید

مشاهده
واگذاری سهام پتروشیمی امیرکبیر به بازنشستگانواگذاری سهام پتروشیمی امیرکبیر به بازنشستگان

رئیس کانون بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی از واگذاری ۵۲ درصد سهام پتروشیمی امیرکبیر به بازنشستگان خبر داد.

170 بازدید

مشاهده
بزرگ‌ترین تراز منفی تجارت ایران در یک دهه اخیربزرگ‌ترین تراز منفی تجارت ایران در یک دهه اخیر

ارزش تجارت خارجی در بخش صادرات و واردات، حدود ۴۴‌.۸ و ۵۹ میلیارد دلار بوده اما در احتساب این رقم، صادرات نفت و خدمات فنی و مهندسی منظور نشده‌.

43 بازدید

مشاهده
نامه عشقی در مورد اوراق سپرده ۳۰ درصدینامه عشقی در مورد اوراق سپرده ۳۰ درصدی

رئیس سازمان بورس در خصوص تبعات انتشار گواهی سپرده ۳۰ درصدی، دیروز نامه‌ایی به رئیس‌جمهور نوشته اما...

84 بازدید

مشاهده
اصلاح حد نصاب سرمایه‌گذاری در گواهی سپرده بانکیاصلاح حد نصاب سرمایه‌گذاری در گواهی سپرده بانکی

اصلاح حد نصاب سرمایه‌گذاری در سپرده و گواهی سپرده بانکی برای صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت موجب می‌شود تا نرخ‌های این صندوق‌ها مطمئن‌تر شود.

80 بازدید

مشاهده