با هامرز، خدمات متمایز را در بازار سرمایه تجربه کنید.افتتاح حساب

دبیرکل انجمن صنعت پالایش نفت: میزان مصرف بنزین باید مدیریت شود

اخبار/اقتصاد کلان

شنبه 16 اردیبهشت 1402

|

مطالعه 3 دقیقه

|

82 بازدید

دبیرکل انجمن صنعت پالایش نفت: میزان مصرف بنزین باید مدیریت شود
coma_iconcoma_icon

ظرفیت پالایشگاه ها کامل است و قابلیت افزایش تولید بنزین را ندارند، برای جبران کمبود بنزین، یا باید میزان مصرف بنزین مدیریت شود و یا اینکه واردات بنزین داشته باشیم.

ناصر عاشوری قلعه‌رودخانی در ارتباط با ظرفیت تولید پالایشگاه ها و کیفیت بنزین تولیدی اظهار کرد: با ظرفیت کامل و در سه شیفت تولید داریم و همه پالایشگاه‌ها در مدار تولید قرار دارند.

وی افزود: به لحاظ کیفی بنزین تولیدی کشور با کیفیت بوده و بخش عظیمی از تولیدات مطابق با استاندارد یورو ۴ است.

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پالایش نفت ادامه داد: ما به دولت و کمیسیون انرژی مجلس اعلام کردیم ظرفیت پالایشگاه‌ها کامل است، در حال حاضر بین ۱۰۵ تا ۱۱۵ میلیون لیتر روزانه تولید بنزین داریم.

وی در مورد محدودیت برای افزایش تولید اظهار کرد: ظرفیت تولید 150 میلیون لیتر بنزین را نداریم، سازمان‌های ناظر مثل استاندارد و محیط زیست روی تولید نظارت می‌کنند و اینگونه نیست که پالایشگاه‌ها بتوانند از استاندارد تعیین ‌شده عدول کنند، پس یا باید میزان مصرف بنزین مدیریت شود و یا اینکه باید واردات داشته باشیم.

عاشوری با تاکید بر نیاز به واردات بنزین، گفت: اکنون مصرف بسیار بالا است به طوری که در تعطیلات گذشته رقم مصرف تا ۱۴۵ میلیون لیتر در روز رسید، بنابراین وقتی مصرف از ۱۰۰ میلیون لیتر بالاتر برود معادلات را بهم می‌ریزد، بنزین هم که برای مصرف عموم مردم امری ضروری و حیاتی است. بنابراین دولت ناچار است که امسال تصمیم به واردات بگیرد مگر اینکه مجلس و دولت پیش‌بینی و تمهیدات لازم جهت استفاده از سوخت جایگزین و یا کاهش مصرف و سهمیه‌بندی را در دستور کار قرار دهند.

قلعه‌رودخانی درباره ساخت پالایشگاه جدید برای پاسخگویی به تقاضای بنزین خاطر نشان کرد: اگر امکانات و تکنولوژی موجود باشد احداث پالایشگاه بزرگ ۵ تا ۶ سال زمان می‌برد، اکنون برنامه احداث پتروپالایشگاه هم در دست اجرا داریم، اما هنوز به بهره‌برداری نرسیده است. بنابراین ساخت پالایشگاه در کوتاه مدت روش مناسبی جهت تامین بنزین و مازاد نیاز نیست چرا که زمان بر بوده و به چندین سال زمان نیاز دارد، در نتیجه برای افزایش تقاضا باید سیاست، برنامه‌ریزی‌ها و الگوی مصرف را تغییر دهیم، مثلاً خودروسازان باید تکنولوژی را به کار گیرند که مصرف بنزین خودروها از ۱۰ لیتر به ۴ تا ۵ لیتر بنزین کاهش یابد. ظرفیت پالایشگاه‌ها کامل است و ظرفیت افزایش تولید بنزین را نداریم، برای جبران میزان تقاضا یا باید میزان مصرف بنزین مدیریت شود و یا اینکه واردات بنزین داشته باشیم.


آخرین اخبار اقتصاد کلان

ارسال لایحه بودجه ۱۴۰۳ به مجلسارسال لایحه بودجه ۱۴۰۳ به مجلس

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اعلام ارسال لایحه دولت در آخرین روز تصویب قانون در مجلس از تحویل این سند مهم اقتصادی در اولین جلسه بعد از تعطیلات مجلس خبر داد.

17 بازدید

مشاهده
درآمد مالیاتی ۱.۸ برابر درآمد نفتدرآمد مالیاتی ۱.۸ برابر درآمد نفت

درآمد مالیاتی ۱.۸ برابر درآمد نفت و با رشد ۵۰ درصدی پیش بینی شد.

25 بازدید

مشاهده
سهام بورسی وثیقه بانکی شد.سهام بورسی وثیقه بانکی شد.

دارایی‌های متعددی که افراد دارند و امکان وثیقه‌گذاری آن‌ها وجود نداشت، از امروز و با راه‌اندازی سامانه ست می‌تواند به صورت الکترونیک توسط...

25 بازدید

مشاهده
جزئیات جریمه ۲۵ بانک‌ بورسی و دولتیجزئیات جریمه ۲۵ بانک‌ بورسی و دولتی

تا ۱۵ آبان بر مبنای رأی تجدید نظر دادرسی انجام شده، ۲۶.۲ هزار میلیارد تومان جریمه برای بانک‌های متخلف...

20 بازدید

مشاهده
۱۶ بانک بورسی و دولتی جریمه شدند.۱۶ بانک بورسی و دولتی جریمه شدند.

۱۶ بانک‌ بورسی و دولتی متخلف، ۲۶.۲ هزار میلیارد تومان جریمه شدند.

41 بازدید

مشاهده
احتمال آزادسازی 10 میلیارد دلاراحتمال آزادسازی 10 میلیارد دلار

واشنگتن فری‌بیکن از احتمال موافقت امروز دولت آمریکا با دسترسی ایران به 10 میلیارد دلار از منابع مالی در عراق خبر داد.

37 بازدید

مشاهده
مجلس افزایش مالیات بر ارزش افزوده را رد کرد.مجلس افزایش مالیات بر ارزش افزوده را رد کرد.

مجلس در حالی هفته پیش با تصمیم دولت مبنی بر افزایش یک تا 10 درصدی مالیات بر ارزش افزوده در لایحه برنامه هفتم مخالفت کرد که...

29 بازدید

مشاهده