با هامرز، خدمات متمایز را در بازار سرمایه تجربه کنید.افتتاح حساب

دبیرکل انجمن صنعت پالایش نفت: میزان مصرف بنزین باید مدیریت شود

اخبار/اقتصاد کلان

شنبه 16 اردیبهشت 1402

|

مطالعه 3 دقیقه

|

113 بازدید

دبیرکل انجمن صنعت پالایش نفت: میزان مصرف بنزین باید مدیریت شود
coma_iconcoma_icon

ظرفیت پالایشگاه ها کامل است و قابلیت افزایش تولید بنزین را ندارند، برای جبران کمبود بنزین، یا باید میزان مصرف بنزین مدیریت شود و یا اینکه واردات بنزین داشته باشیم.

ناصر عاشوری قلعه‌رودخانی در ارتباط با ظرفیت تولید پالایشگاه ها و کیفیت بنزین تولیدی اظهار کرد: با ظرفیت کامل و در سه شیفت تولید داریم و همه پالایشگاه‌ها در مدار تولید قرار دارند.

وی افزود: به لحاظ کیفی بنزین تولیدی کشور با کیفیت بوده و بخش عظیمی از تولیدات مطابق با استاندارد یورو ۴ است.

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پالایش نفت ادامه داد: ما به دولت و کمیسیون انرژی مجلس اعلام کردیم ظرفیت پالایشگاه‌ها کامل است، در حال حاضر بین ۱۰۵ تا ۱۱۵ میلیون لیتر روزانه تولید بنزین داریم.

وی در مورد محدودیت برای افزایش تولید اظهار کرد: ظرفیت تولید 150 میلیون لیتر بنزین را نداریم، سازمان‌های ناظر مثل استاندارد و محیط زیست روی تولید نظارت می‌کنند و اینگونه نیست که پالایشگاه‌ها بتوانند از استاندارد تعیین ‌شده عدول کنند، پس یا باید میزان مصرف بنزین مدیریت شود و یا اینکه باید واردات داشته باشیم.

عاشوری با تاکید بر نیاز به واردات بنزین، گفت: اکنون مصرف بسیار بالا است به طوری که در تعطیلات گذشته رقم مصرف تا ۱۴۵ میلیون لیتر در روز رسید، بنابراین وقتی مصرف از ۱۰۰ میلیون لیتر بالاتر برود معادلات را بهم می‌ریزد، بنزین هم که برای مصرف عموم مردم امری ضروری و حیاتی است. بنابراین دولت ناچار است که امسال تصمیم به واردات بگیرد مگر اینکه مجلس و دولت پیش‌بینی و تمهیدات لازم جهت استفاده از سوخت جایگزین و یا کاهش مصرف و سهمیه‌بندی را در دستور کار قرار دهند.

قلعه‌رودخانی درباره ساخت پالایشگاه جدید برای پاسخگویی به تقاضای بنزین خاطر نشان کرد: اگر امکانات و تکنولوژی موجود باشد احداث پالایشگاه بزرگ ۵ تا ۶ سال زمان می‌برد، اکنون برنامه احداث پتروپالایشگاه هم در دست اجرا داریم، اما هنوز به بهره‌برداری نرسیده است. بنابراین ساخت پالایشگاه در کوتاه مدت روش مناسبی جهت تامین بنزین و مازاد نیاز نیست چرا که زمان بر بوده و به چندین سال زمان نیاز دارد، در نتیجه برای افزایش تقاضا باید سیاست، برنامه‌ریزی‌ها و الگوی مصرف را تغییر دهیم، مثلاً خودروسازان باید تکنولوژی را به کار گیرند که مصرف بنزین خودروها از ۱۰ لیتر به ۴ تا ۵ لیتر بنزین کاهش یابد. ظرفیت پالایشگاه‌ها کامل است و ظرفیت افزایش تولید بنزین را نداریم، برای جبران میزان تقاضا یا باید میزان مصرف بنزین مدیریت شود و یا اینکه واردات بنزین داشته باشیم.


آخرین اخبار اقتصاد کلان

اعلام نرخ تسعیر ارز بانک‌هااعلام نرخ تسعیر ارز بانک‌ها

بانک مرکزی نرخ تسعیر اقلام پولی دارایی‌ها و بدهی‌های ارزی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی در دوره منتهی به اسفند سال گذشته را بر اساس...

37 بازدید

مشاهده
ابزارهای بورسی، راهی برای رونق تولیدابزارهای بورسی، راهی برای رونق تولید

ابزارهای مالی در صورتی که نقدینگی‌ را جذب و آن را به سمت تولید هدایت کنند، نقش قابل توجهی در مهار تورم خواهند داشت.

45 بازدید

مشاهده
واگذاری سهام پتروشیمی امیرکبیر به بازنشستگانواگذاری سهام پتروشیمی امیرکبیر به بازنشستگان

رئیس کانون بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی از واگذاری ۵۲ درصد سهام پتروشیمی امیرکبیر به بازنشستگان خبر داد.

170 بازدید

مشاهده
بزرگ‌ترین تراز منفی تجارت ایران در یک دهه اخیربزرگ‌ترین تراز منفی تجارت ایران در یک دهه اخیر

ارزش تجارت خارجی در بخش صادرات و واردات، حدود ۴۴‌.۸ و ۵۹ میلیارد دلار بوده اما در احتساب این رقم، صادرات نفت و خدمات فنی و مهندسی منظور نشده‌.

43 بازدید

مشاهده
نامه عشقی در مورد اوراق سپرده ۳۰ درصدینامه عشقی در مورد اوراق سپرده ۳۰ درصدی

رئیس سازمان بورس در خصوص تبعات انتشار گواهی سپرده ۳۰ درصدی، دیروز نامه‌ایی به رئیس‌جمهور نوشته اما...

84 بازدید

مشاهده
اصلاح حد نصاب سرمایه‌گذاری در گواهی سپرده بانکیاصلاح حد نصاب سرمایه‌گذاری در گواهی سپرده بانکی

اصلاح حد نصاب سرمایه‌گذاری در سپرده و گواهی سپرده بانکی برای صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت موجب می‌شود تا نرخ‌های این صندوق‌ها مطمئن‌تر شود.

80 بازدید

مشاهده
قیمت‌گذاری دستوری یعنی خواندن فاتحه اقتصادقیمت‌گذاری دستوری یعنی خواندن فاتحه اقتصاد

انتظار می‌رود وزارت صنعت مدافع تصمیمات منتج به ثبات، سالم‌سازی محیط کسب و کار، اعلام ممنوعیت مداخله در امور بنگاه‌ها و خصوصا قیمت‌گذاری باشد.

126 بازدید

مشاهده