با هامرز، خدمات متمایز را در بازار سرمایه تجربه کنید.افتتاح حساب

کاهش رشد نقدینگی و پایه پولی

اخبار/اقتصاد کلان

چهارشنبه 10 آبان 1402

|

مطالعه 2 دقیقه

|

87 بازدید

کاهش رشد نقدینگی و پایه پولی
coma_iconcoma_icon

طبق اعلام بانک مرکزی، رشد پایه پولی در نیمه نخست سال از ۴۵ به ۴۲ درصد و رشد نقدینگی در ۱۲ ماه منتهی به شهریور از ۴۲.۸ به ۲۶.۹ درصد رسید.

به گزارش هامرز، از اواسط سال ۱۴۰۱، بانک مرکزی در جهت دستیابی به هدف رشد نقدینگی تعیین شده با پیگیری جدی سیاست کنترل مقداری رشد ترازنامه بانک‌ها و موسسات اعتباری و جریمه بانک‌های متخلف از طریق افزایش نسبت سپرده قانونی و افزایش ۰.۵ واحد درصدی نسبت سپرده قانونی بانک‌های تجاری اقدامات موثری را در جهت کنترل و کاهش قدرت خلق پول بانک‌‌ها و در نهایت کاهش رشد نقدینگی انجام داد.
در این میان به واسطه ناترازی برخی بانک‌ها و موسسات اعتباری و نیاز آن‌ها به ذخایر برای تادیه سپرده قانونی، بدهی به بانک مرکزی و رشد پایه پولی افزایش یافت. با افزایش نسبت سپرده قانونی و کاهش ضریب فزاینده نقدینگی در عمل ضمن کاهش قدرت خلق پول بانک‌ها، دو سمت ترازنامه بانک مرکزی منبسط شده و پایه پولی افزایش یافت.
انبساط رخ داده در دو سمت ترازنامه بانک مرکزی به واسطه افزایش نرخ سپرده قانونی، پول جدیدی را به اقتصاد تزریق نکرده و این امر بر خلاف حالتی است که بانک مرکزی با تزریق ذخایر به بانک‌ها، رشد نقدینگی را منبسط می‌کند.
تحولات پایه پولی و اجزای آن همواره مورد توجه بانک مرکزی بوده و کنترل و مدیریت رشد پایه پولی را در چارچوب برنامه پولی و دستیابی به رشد نقدینگی هدف مورد توجه داشت. انتظار می‌رود در صورت ثابت ماندن نسبت سپرده قانونی عملکردی، رشد پایه پولی در ماه‌های آتی روند کاهشی را تجربه کند.
رشد پول به عنوان بخش سیال‌تر نقدینگی طی سال جاری کاهش قابل ملاحظه‌ای را ثبت کرده است. به طوری که رشد دوازده ماهه پول از ۶۵.۲ درصد در پایان سال ۱۴۰۱ به ۴۰.۶ درصد در پایان شهریور ماه کاهش یافت. انتظار می‌رود این متغیر نیز در نیمه دوم سال هم راستا با کاهش فضای نااطمینانی موجود در اقتصاد و ثبات یافتن بازار ارز، ارقام پایین‌تری را ثبت کند.
 


آخرین اخبار اقتصاد کلان

قیمت‌گذاری دستوری یعنی خواندن فاتحه اقتصادقیمت‌گذاری دستوری یعنی خواندن فاتحه اقتصاد

انتظار می‌رود وزارت صنعت مدافع تصمیمات منتج به ثبات، سالم‌سازی محیط کسب و کار، اعلام ممنوعیت مداخله در امور بنگاه‌ها و خصوصا قیمت‌گذاری باشد.

90 بازدید

مشاهده
انتقاد از بی‌مهری به بانک‌های بورسی و دولتیانتقاد از بی‌مهری به بانک‌های بورسی و دولتی

صنعت بانکداری ۲۰۰ میلیارد دلار تجارت خارجی ایران را در دنیا کنترل می‌‌‌‌کند و در مذاکره با برخی کشورها مشخص شده دارای ظرفیت بالا در ابعاد مختلف بوده اما...

78 بازدید

مشاهده
عرضه اوراق 30 درصدی موقتی نیست!عرضه اوراق 30 درصدی موقتی نیست!

این برنامه سیاست موقت نبوده و متناسب با مقتضیات زمانی و بنابر تشخیص و ضرورت از این ابزار با حجم و سقف‌های مختلف برای...

114 بازدید

مشاهده
8 بانک در مسیر اصلاح یا انحلال8 بانک در مسیر اصلاح یا انحلال

برای سال آینده ‎بانک مرکزی، ۸ بانک را در مسیر اصلاح قرار داده و طبق تاکید محمدرضا فرزین رییس‌کل بانک مرکزی، بانکی که اصلاح نشود منحل خواهد شد.

93 بازدید

مشاهده
7 میلیارد دلار بدهی بخش خصوصی به صندوق توسعه7 میلیارد دلار بدهی بخش خصوصی به صندوق توسعه

بدهی ۷ میلیارد دلاری بخش خصوصی به صندوق توسعه و تسویه با سهام و تهاتر

42 بازدید

مشاهده
بیش از 10 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجیبیش از 10 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی

سرمایه‌گذاری خارجی ۱۰.۶ میلیارد دلاری در ۲.۵ سال با سهم ۳۱ درصدی روس‌ها

44 بازدید

مشاهده
عرضه گواهی سپرده خاص با نرخ سود ۳۰ درصدعرضه گواهی سپرده خاص با نرخ سود ۳۰ درصد

بانک‌ها می‌توانند برای تامین سرمایه در گردش طرح‌های با بازدهی بالا اقدام به انتشار این اوراق کرده و...

154 بازدید

مشاهده