با هامرز، خدمات متمایز را در بازار سرمایه تجربه کنید.افتتاح حساب

عرضه شرکت پروژه‌ ها در بازار سرمایه

اخبار/اقتصاد کلان

شنبه 30 اردیبهشت 1402

|

مطالعه 3 دقیقه

|

170 بازدید

عرضه شرکت پروژه‌ ها در بازار سرمایه
coma_iconcoma_icon

همایون دارابی: عرضه شرکت پروژه‌ها در بازار سرمایه، یک بازی برد _ برد خواهد بود که هم برای سرمایه‌گذاران در بازار سهام و هم برای بنگاه‌های اقتصادی سرمایه‌پذیر، منفعت خواهد داشت.

همایون دارابی مدیرعامل سبدگردان داریوش در ارتباط با "عرضه شرکت پروژه‌ ها در بازار سرمایه" اظهار کرد: یکی از مسائلی که این روزها مورد توجه متولیان بازار سرمایه قرار گرفته، بحث اجرای شرکت پروژه‌ ها است. با عرضه یک "شرکت پروژه" در بازار سرمایه، یک شرکت از ابتدای مراحل تاسیس وارد این بازار شده و قطعاً چنین طرحی برای کل اقتصاد کشور مفید خواهد بود؛ چرا که با عرضه شرکت پروژه‌ ها، می توان سرمایه‌ هایی را که صرف خرید سهام شرکت پروژه‌ ها شده، مستقیماً به بنگاه‌ های اقتصادی و طرح‌ های در دست اجرا تزریق کرد تا با اجرای پروژه‌ ها، رشد اقتصادی و اشتغال ایجاد شود.

وی افزود: سرمایه‌ گذاری روی شرکت پروژه ها برای سرمایه‌ گذاران بلندمدت هم مزایای بسیار در پی خواهد داشت، زیرا سرمایه‌ گذاران با سرمایه های خرد در مراحل اولیه تاسیس شرکت، اقدام به سرمایه گذاری می‌ کنند و بعد از تکمیل پروژه می‌تواند در منافع آن سهیم باشند.

دارابی ادامه داد: از این رو می‌ توان گفت عرضه شرکت پروژه‌ ها در بازار سرمایه، یک بازی برد_برد خواهد بود که هم برای سرمایه گذاران در بازار سهام و هم برای بنگاه‌ های اقتصادی سرمایه‌ پذیر، منفعت خواهد داشت.

این فعال بازار سرمایه گفت: یکی از مشکلات سرمایه‌ گذاری در بازار اولیه و روی پروژه‌ ها، این است که در کشور ما بازار اولیه شفاف و منسجمی وجود ندارد و اگر قرار باشد در پروژه‌ ای سرمایه‌ گذاری شود، امکانات در دسترس و قابل قبول و شفافی برای سرمایه‌ گذاران وجود ندارد؛ اما وقتی شرکت پروژه‌ ها در بازار سرمایه عرضه شوند، شفافیت بیشتری وجود داشته و تحت نظارت سازمان بورس قرار دارند و از این بابت، دغدغه‌ ای متوجه سرمایه‌ گذاران نخواهد شد. از این رو، عرضه شرکت پروژه‌ ها در بازار سرمایه فرصت بسیار مناسبی پیش روی فعالان این بازار و همین طور فعالان اقتصادی است.

همایون دارابی در رابطه با سایر مزایای شرکت پروژه‌ها بیان کرد: مزیت دیگر عرضه شرکت پروژه‌ها در بازار سرمایه این است که وقتی شرکتی از ابتدای تاسیس در بازار سرمایه عرضه شود، با فرهنگ این بازار آشنایی کامل داشته و متناسب با فرهنگ این بازار رشد خواهد کرد؛ حال آنکه بسیاری از بنگاه‌ های اقتصادی، جهت ورود به بازار سرمایه به زمان زیادی نیاز دارند تا خود را با فرهنگ و قواعد این بازار سازگار کنند. شرکت‌ پروژه‌ ها در بلند مدت عضوی همخوان و هماهنگ با بازار سرمایه خواهند بود.

این کارشناس بازار سرمایه در رابطه با مزیت های عرضه شرکت پروژه‌ ها در بازار سرمایه اضافه کرد: مزیت بعدی، امکان مشارکت سرمایه‌ گذاران در سود اجرای پروژه‌ ها است. در سال‌ های اخیر شاهد آن بوده‌ ایم که معمولا برای تامین مالی پروژه‌ ها، اوراق منتشر می‌ شد که بازدهی محدودی برای سرمایه‌ گذاران داشت؛ اما با عرضه سهام شرکت پروژه‌ ها در بازار سرمایه، هم امکان تامین مالی ارزان قیمت برای شرکت‌ های سرمایه پذیر و پروژه های در دست اجرا وجود دارد و هم سرمایه‌ گذاران در بنگاه اقتصادی مشارکت داشته و متناسب با اجرای پروژه و رشد بنگاه، ارزش دارایی (سهام) سرمایه‌ گذاران افزایش خواهد یافت.


آخرین اخبار اقتصاد کلان

ارسال لایحه بودجه ۱۴۰۳ به مجلسارسال لایحه بودجه ۱۴۰۳ به مجلس

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اعلام ارسال لایحه دولت در آخرین روز تصویب قانون در مجلس از تحویل این سند مهم اقتصادی در اولین جلسه بعد از تعطیلات مجلس خبر داد.

17 بازدید

مشاهده
درآمد مالیاتی ۱.۸ برابر درآمد نفتدرآمد مالیاتی ۱.۸ برابر درآمد نفت

درآمد مالیاتی ۱.۸ برابر درآمد نفت و با رشد ۵۰ درصدی پیش بینی شد.

25 بازدید

مشاهده
سهام بورسی وثیقه بانکی شد.سهام بورسی وثیقه بانکی شد.

دارایی‌های متعددی که افراد دارند و امکان وثیقه‌گذاری آن‌ها وجود نداشت، از امروز و با راه‌اندازی سامانه ست می‌تواند به صورت الکترونیک توسط...

25 بازدید

مشاهده
جزئیات جریمه ۲۵ بانک‌ بورسی و دولتیجزئیات جریمه ۲۵ بانک‌ بورسی و دولتی

تا ۱۵ آبان بر مبنای رأی تجدید نظر دادرسی انجام شده، ۲۶.۲ هزار میلیارد تومان جریمه برای بانک‌های متخلف...

19 بازدید

مشاهده
۱۶ بانک بورسی و دولتی جریمه شدند.۱۶ بانک بورسی و دولتی جریمه شدند.

۱۶ بانک‌ بورسی و دولتی متخلف، ۲۶.۲ هزار میلیارد تومان جریمه شدند.

41 بازدید

مشاهده
احتمال آزادسازی 10 میلیارد دلاراحتمال آزادسازی 10 میلیارد دلار

واشنگتن فری‌بیکن از احتمال موافقت امروز دولت آمریکا با دسترسی ایران به 10 میلیارد دلار از منابع مالی در عراق خبر داد.

37 بازدید

مشاهده
مجلس افزایش مالیات بر ارزش افزوده را رد کرد.مجلس افزایش مالیات بر ارزش افزوده را رد کرد.

مجلس در حالی هفته پیش با تصمیم دولت مبنی بر افزایش یک تا 10 درصدی مالیات بر ارزش افزوده در لایحه برنامه هفتم مخالفت کرد که...

29 بازدید

مشاهده