با هامرز، خدمات متمایز را در بازار سرمایه تجربه کنید.افتتاح حساب

عرضه شرکت پروژه‌ ها در بازار سرمایه

اخبار/اقتصاد کلان

شنبه 30 اردیبهشت 1402

|

مطالعه 3 دقیقه

|

210 بازدید

عرضه شرکت پروژه‌ ها در بازار سرمایه
coma_iconcoma_icon

همایون دارابی: عرضه شرکت پروژه‌ها در بازار سرمایه، یک بازی برد _ برد خواهد بود که هم برای سرمایه‌گذاران در بازار سهام و هم برای بنگاه‌های اقتصادی سرمایه‌پذیر، منفعت خواهد داشت.

همایون دارابی مدیرعامل سبدگردان داریوش در ارتباط با "عرضه شرکت پروژه‌ ها در بازار سرمایه" اظهار کرد: یکی از مسائلی که این روزها مورد توجه متولیان بازار سرمایه قرار گرفته، بحث اجرای شرکت پروژه‌ ها است. با عرضه یک "شرکت پروژه" در بازار سرمایه، یک شرکت از ابتدای مراحل تاسیس وارد این بازار شده و قطعاً چنین طرحی برای کل اقتصاد کشور مفید خواهد بود؛ چرا که با عرضه شرکت پروژه‌ ها، می توان سرمایه‌ هایی را که صرف خرید سهام شرکت پروژه‌ ها شده، مستقیماً به بنگاه‌ های اقتصادی و طرح‌ های در دست اجرا تزریق کرد تا با اجرای پروژه‌ ها، رشد اقتصادی و اشتغال ایجاد شود.

وی افزود: سرمایه‌ گذاری روی شرکت پروژه ها برای سرمایه‌ گذاران بلندمدت هم مزایای بسیار در پی خواهد داشت، زیرا سرمایه‌ گذاران با سرمایه های خرد در مراحل اولیه تاسیس شرکت، اقدام به سرمایه گذاری می‌ کنند و بعد از تکمیل پروژه می‌تواند در منافع آن سهیم باشند.

دارابی ادامه داد: از این رو می‌ توان گفت عرضه شرکت پروژه‌ ها در بازار سرمایه، یک بازی برد_برد خواهد بود که هم برای سرمایه گذاران در بازار سهام و هم برای بنگاه‌ های اقتصادی سرمایه‌ پذیر، منفعت خواهد داشت.

این فعال بازار سرمایه گفت: یکی از مشکلات سرمایه‌ گذاری در بازار اولیه و روی پروژه‌ ها، این است که در کشور ما بازار اولیه شفاف و منسجمی وجود ندارد و اگر قرار باشد در پروژه‌ ای سرمایه‌ گذاری شود، امکانات در دسترس و قابل قبول و شفافی برای سرمایه‌ گذاران وجود ندارد؛ اما وقتی شرکت پروژه‌ ها در بازار سرمایه عرضه شوند، شفافیت بیشتری وجود داشته و تحت نظارت سازمان بورس قرار دارند و از این بابت، دغدغه‌ ای متوجه سرمایه‌ گذاران نخواهد شد. از این رو، عرضه شرکت پروژه‌ ها در بازار سرمایه فرصت بسیار مناسبی پیش روی فعالان این بازار و همین طور فعالان اقتصادی است.

همایون دارابی در رابطه با سایر مزایای شرکت پروژه‌ها بیان کرد: مزیت دیگر عرضه شرکت پروژه‌ها در بازار سرمایه این است که وقتی شرکتی از ابتدای تاسیس در بازار سرمایه عرضه شود، با فرهنگ این بازار آشنایی کامل داشته و متناسب با فرهنگ این بازار رشد خواهد کرد؛ حال آنکه بسیاری از بنگاه‌ های اقتصادی، جهت ورود به بازار سرمایه به زمان زیادی نیاز دارند تا خود را با فرهنگ و قواعد این بازار سازگار کنند. شرکت‌ پروژه‌ ها در بلند مدت عضوی همخوان و هماهنگ با بازار سرمایه خواهند بود.

این کارشناس بازار سرمایه در رابطه با مزیت های عرضه شرکت پروژه‌ ها در بازار سرمایه اضافه کرد: مزیت بعدی، امکان مشارکت سرمایه‌ گذاران در سود اجرای پروژه‌ ها است. در سال‌ های اخیر شاهد آن بوده‌ ایم که معمولا برای تامین مالی پروژه‌ ها، اوراق منتشر می‌ شد که بازدهی محدودی برای سرمایه‌ گذاران داشت؛ اما با عرضه سهام شرکت پروژه‌ ها در بازار سرمایه، هم امکان تامین مالی ارزان قیمت برای شرکت‌ های سرمایه پذیر و پروژه های در دست اجرا وجود دارد و هم سرمایه‌ گذاران در بنگاه اقتصادی مشارکت داشته و متناسب با اجرای پروژه و رشد بنگاه، ارزش دارایی (سهام) سرمایه‌ گذاران افزایش خواهد یافت.


آخرین اخبار اقتصاد کلان

اعلام نرخ تسعیر ارز بانک‌هااعلام نرخ تسعیر ارز بانک‌ها

بانک مرکزی نرخ تسعیر اقلام پولی دارایی‌ها و بدهی‌های ارزی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی در دوره منتهی به اسفند سال گذشته را بر اساس...

37 بازدید

مشاهده
ابزارهای بورسی، راهی برای رونق تولیدابزارهای بورسی، راهی برای رونق تولید

ابزارهای مالی در صورتی که نقدینگی‌ را جذب و آن را به سمت تولید هدایت کنند، نقش قابل توجهی در مهار تورم خواهند داشت.

45 بازدید

مشاهده
واگذاری سهام پتروشیمی امیرکبیر به بازنشستگانواگذاری سهام پتروشیمی امیرکبیر به بازنشستگان

رئیس کانون بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی از واگذاری ۵۲ درصد سهام پتروشیمی امیرکبیر به بازنشستگان خبر داد.

170 بازدید

مشاهده
بزرگ‌ترین تراز منفی تجارت ایران در یک دهه اخیربزرگ‌ترین تراز منفی تجارت ایران در یک دهه اخیر

ارزش تجارت خارجی در بخش صادرات و واردات، حدود ۴۴‌.۸ و ۵۹ میلیارد دلار بوده اما در احتساب این رقم، صادرات نفت و خدمات فنی و مهندسی منظور نشده‌.

43 بازدید

مشاهده
نامه عشقی در مورد اوراق سپرده ۳۰ درصدینامه عشقی در مورد اوراق سپرده ۳۰ درصدی

رئیس سازمان بورس در خصوص تبعات انتشار گواهی سپرده ۳۰ درصدی، دیروز نامه‌ایی به رئیس‌جمهور نوشته اما...

84 بازدید

مشاهده
اصلاح حد نصاب سرمایه‌گذاری در گواهی سپرده بانکیاصلاح حد نصاب سرمایه‌گذاری در گواهی سپرده بانکی

اصلاح حد نصاب سرمایه‌گذاری در سپرده و گواهی سپرده بانکی برای صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت موجب می‌شود تا نرخ‌های این صندوق‌ها مطمئن‌تر شود.

80 بازدید

مشاهده
قیمت‌گذاری دستوری یعنی خواندن فاتحه اقتصادقیمت‌گذاری دستوری یعنی خواندن فاتحه اقتصاد

انتظار می‌رود وزارت صنعت مدافع تصمیمات منتج به ثبات، سالم‌سازی محیط کسب و کار، اعلام ممنوعیت مداخله در امور بنگاه‌ها و خصوصا قیمت‌گذاری باشد.

126 بازدید

مشاهده