با هامرز، خدمات متمایز را در بازار سرمایه تجربه کنید.افتتاح حساب

قطعیت انحلال ۳ موسسه و یک بانک خصوصی

اخبار/اقتصاد کلان

یکشنبه 16 مهر 1402

|

مطالعه 2 دقیقه

|

124 بازدید

قطعیت انحلال ۳ موسسه و یک بانک خصوصی
coma_iconcoma_icon

در سال جاری سه موسسه اعتباری و یک بانک خصوصی منحل خواهند شد.


به گزارش هامرز، وزارت اقتصاد در پاسخ به گزارشی با عنوان "ضرورت احتیاط در تحلیل آمارهای مثبت"، اعلام کرد: سیاست تثبیت به معنای میخکوب کردن قیمت‌ها نیست. تثبیت به دنبال حذف شوک‌ها و ثبات‌بخشی به تحولات اقتصاد کلان است.
دولت برای اصلاحات در حوزه بانکی، منتظر لایحه برنامه هفتم توسعه و طرح قانون بانک مرکزی نمانده و با اخذ مجوز از شورای هماهنگی سران قوا، اختیاراتی برای ساماندهی نظام بانکی به بانک مرکزی و دولت داده شد. بنابراین در سال جاری سه موسسه اعتباری و یک بانک خصوصی منحل خواهند شد. مدتی پیش موسسه اعتباری توسعه منحل و فرایند تصفیه آغاز شد و تا پایان سال دو موسسه و یک بانک این فرایند را طی خواهند کرد.
در برنامه هفتم توسعه، بدهی دولت به بانک ها، تعیین تکلیف خواهد شد. به طوری که بدهی‌های دولت به بانک‌ها به اوراق تبدیل شده و در بازه زمانی مشخص 5 ساله تسویه خواهد شد. این اقدام تاثیر بسیار عمیقی بر اصلاح ناترازی بانک‌‌‌‌‌‌های دولت خواهد داشت. همچنین با اختیارات و وظایف مندرج در برنامه هفتم توسعه و قانون بانک مرکزی، بانک‌های ناتراز در مسیر تعیین تکلیف قرار می‌گیرند.
دولت برای رفع پایدار ناترازی‌ها درحال بازپرداخت بدهی‌های معوق به نظام بانکی و صندوق‌های بازنشستگی است. به طوری که سال گذشته 100 هزار میلیارد تومان از بدهی دولت به صندوق بازنشستگی تسویه شد و فرایند تسویه بدهی‌ها در سال جاری و سال آینده ادامه خواهد داشت.
بنابراین دولت با شناسایی عوامل بروز تورم در اقتصاد، رفع آن‌ها را به صورت پایدار در دستور کار قرار داده و در 6 ماهه اول سال جاری هم آثار کوتاه‌مدت این سیاست قابل مشاهده است. به طوری که براساس گزارش بانک مرکزی و مرکز آمار، نرخ تورم نقطه به نقطه 15 درصد کاهش یافته و بازار دارایی‌ها از جمله بازار ارز از ثبات بسیار خوبی برخودار بود. استمرار این سیاست‌ها تا چند سال آینده قطعا موجب کاهش نرخ تورم و ثبات بیشتر اقتصاد کلان خواهد شد.
 


آخرین اخبار اقتصاد کلان

قیمت‌گذاری دستوری یعنی خواندن فاتحه اقتصادقیمت‌گذاری دستوری یعنی خواندن فاتحه اقتصاد

انتظار می‌رود وزارت صنعت مدافع تصمیمات منتج به ثبات، سالم‌سازی محیط کسب و کار، اعلام ممنوعیت مداخله در امور بنگاه‌ها و خصوصا قیمت‌گذاری باشد.

90 بازدید

مشاهده
انتقاد از بی‌مهری به بانک‌های بورسی و دولتیانتقاد از بی‌مهری به بانک‌های بورسی و دولتی

صنعت بانکداری ۲۰۰ میلیارد دلار تجارت خارجی ایران را در دنیا کنترل می‌‌‌‌کند و در مذاکره با برخی کشورها مشخص شده دارای ظرفیت بالا در ابعاد مختلف بوده اما...

78 بازدید

مشاهده
عرضه اوراق 30 درصدی موقتی نیست!عرضه اوراق 30 درصدی موقتی نیست!

این برنامه سیاست موقت نبوده و متناسب با مقتضیات زمانی و بنابر تشخیص و ضرورت از این ابزار با حجم و سقف‌های مختلف برای...

114 بازدید

مشاهده
8 بانک در مسیر اصلاح یا انحلال8 بانک در مسیر اصلاح یا انحلال

برای سال آینده ‎بانک مرکزی، ۸ بانک را در مسیر اصلاح قرار داده و طبق تاکید محمدرضا فرزین رییس‌کل بانک مرکزی، بانکی که اصلاح نشود منحل خواهد شد.

93 بازدید

مشاهده
7 میلیارد دلار بدهی بخش خصوصی به صندوق توسعه7 میلیارد دلار بدهی بخش خصوصی به صندوق توسعه

بدهی ۷ میلیارد دلاری بخش خصوصی به صندوق توسعه و تسویه با سهام و تهاتر

42 بازدید

مشاهده
بیش از 10 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجیبیش از 10 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی

سرمایه‌گذاری خارجی ۱۰.۶ میلیارد دلاری در ۲.۵ سال با سهم ۳۱ درصدی روس‌ها

44 بازدید

مشاهده
عرضه گواهی سپرده خاص با نرخ سود ۳۰ درصدعرضه گواهی سپرده خاص با نرخ سود ۳۰ درصد

بانک‌ها می‌توانند برای تامین سرمایه در گردش طرح‌های با بازدهی بالا اقدام به انتشار این اوراق کرده و...

154 بازدید

مشاهده