با هامرز، خدمات متمایز را در بازار سرمایه تجربه کنید.افتتاح حساب

تلاطم در بازار خودرو

اخبار/خودرو

شنبه 11 شهریور 1402

|

مطالعه 2 دقیقه

|

69 بازدید

تلاطم در بازار خودرو
coma_iconcoma_icon

بر اساس آئین‌نامه‌ای که منتشر شد، هر فرد حقیقی و حقوقی برای واردات یک دستگاه خودروی کارکرده باید گواهی اسقاط یک دستگاه خودروی فرسوده را دریافت کند، این در حالیست که...

بعد از انتشار آئین‌نامه واردات خودروهای کارکرده، بندی که مربوط به نحوه واردات خودرو بود، توسط برخی به اشتباه تفسیر شد. این خبر به گونه‌ای به مردم القا شد که به ازای واردات هر خودرو باید یک خودروی فرسوده اسقاط شود، در حالی که بر اساس این آئین‌نامه، هر فرد حقیقی و حقوقی برای واردات یک دستگاه خودروی کارکرده باید گواهی اسقاط یک دستگاه خودروی فرسوده را دریافت کند. این در حالیست که در صفحه مراکز اسقاط خودرو، حدود ۴۰ هزار گواهی اسقاط به قیمت ۳۵ میلیون تومان موجود است و قیمت لاشه هم ۱۲ تا ۱۵ میلیون تومان بوده که در مجموع با گواهی اسقاط حدود ۴۵ میلیون تومان می‌شود.
به دنبال این موضوع، برخی از سودجویان حقیقت آیین‌نامه را تغییر داده و با شایعه‌پراکنی اعلام کردند که افراد با داشتن خودروی فرسوده می‌توانند برای واردات خودرو‌های کارکرده خارجی با عمر حداکثر پنج سال اقدام کنند. این موضوع موجب شد موجی از انتشار آگهی‌های خودروهای فرسوده با رقم‌های نجومی در برخی از سایت‌ها به راه بیفتد.
این در حالیست که به گزارش هامرز، 20 اردیبهشت امسال، سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در نامه‌ای به سایت‌های اینترنتی معاملات خودرو دستور داده بود که به منظور ساماندهی بازار خودرو، تا اطلاع ثانوی از درج قیمت خودروها اعم از صفر و کارکرده خودداری کنند.
اما با این حال طی ماه‌های گذشته نه تنها از اجرای این دستور سرپیچی شده بلکه طی هفته گذشته بنا به شایعاتی که پیش آمد، شاهد درج قیمت‌های کذایی برای خودروهای فرسوده بودیم. التهاب ایجاد شده در شرایطی اتفاق افتاد که قیمت خودرو طی دو ماه اخیر روند نزولی به خود گرفته و نسبت به ابتدای سال جاری حدود ۲۵ درصد کاهش یافته است.
البته بررسی‌ها، نشان می‌دهد که از امروز قیمت‌های نجومی ثبت شده برای خودروها در پلتفرم دیوار به مخاطبان نمایش داده نمی‌شود و یا حتی آگهی‌های این‌چنینی حذف می‌گردد.
 


آخرین اخبار خودرو

آیین‌نامه واردات خودرو نهایی نشد؟آیین‌نامه واردات خودرو نهایی نشد؟

فعالان عرصه واردات نیز می‌گویند سیاستگذار به این نتیجه رسیده که طرح واردات خودروهای دست‌دوم- از جنبه‌های مختلف، به‌خصوص نحوه ارائه خدمات پس از فروش...

13 بازدید

مشاهده
آیین‌نامه واردات خودرو‌های دسته دوم خارجیآیین‌نامه واردات خودرو‌های دسته دوم خارجی

آیین‌نامه واردات خودرو‌های دست دوم خارجی در جلسه هفته قبل به تصویب هیئت وزیران رسیده و بزودی ابلاغ می‌شود.

66 بازدید

مشاهده
احتمال حذف شورای رقابت از قیمت‌گذاری خودرواحتمال حذف شورای رقابت از قیمت‌گذاری خودرو

کارگروه خودروی مرکز ملی رقابت در جلسه 18 مهر 1402 مصوباتی درباره بازار خودرو داشته که پیش‌بینی می‌شود احتمال دارد شورای رقابت از قیمت‌گذاری حذف شود.

55 بازدید

مشاهده
خودرو مجدد گران می‌شود؟خودرو مجدد گران می‌شود؟

واکنش شورای رقابت به احتکار ایران‌خودرو و زمان احتمالی بازنگری در قیمت‌ها

84 بازدید

مشاهده
نگاه سرمایه‌گذاری به خودرو، با دو نرخی شدن آننگاه سرمایه‌گذاری به خودرو، با دو نرخی شدن آن

از جمله اتفاقات غیرکارشناسانه که در صنعت خودرو رخ داد، دو نرخی شدن قیمت خودروها بود که خودرو را به کالایی سرمایه‌ای تبدیل کرد...

92 بازدید

مشاهده
بازگشایی مجدد سامانه فروش یکپارچه خودروبازگشایی مجدد سامانه فروش یکپارچه خودرو

از روز دوشنبه (٢٠ شهریور) مجدد سایت سامانه فروش یکپارچه خودروها بازگشایی و فعال می‌شود تا امکان ویرایش اولویت‌بندی برای متقاضیان خودرو در اولین و دومین دوره سامانه یکپارچه که موعد تحویل ١۴٠٣ دارند، فراهم شود.

105 بازدید

مشاهده