با هامرز، خدمات متمایز را در بازار سرمایه تجربه کنید.افتتاح حساب

تبدیل ایران به مرکز مبادلات انرژی منطقه

اخبار/صنعت و انرژی

دوشنبه 15 آبان 1402

|

مطالعه 1 دقیقه

|

46 بازدید

تبدیل ایران به مرکز مبادلات انرژی منطقه
coma_iconcoma_icon

مجلس در ادامه بررسی جزئیات لایحه برنامه هفتم توسعه با بند ت ماده 44 اصلاحی و مربوط به تکلیف دولت در تبدیل ایران به مرکز مبادلات (هاب) انرژی منطقه، موافقت کرد.

به گزارش هامرز، مجلس در ادامه بررسی جزئیات لایحه برنامه هفتم توسعه با بند ت ماده 44 اصلاحی و مربوط به تکلیف دولت در تبدیل ایران به مرکز مبادلات (هاب) انرژی منطقه، موافقت کرد.
بر اساس این گزارش، طبق این مصوبه و در اجرای بند 10 سیاست‌های کلی برنامه به منظور تبدیل ایران به مرکز مبادلات (هاب) انرژی منطقه با هدف دستیابی به حجم صادرات و واردات گاز به 40 و 30 میلیارد متر مکعب در سال، سواپ فرآورده‌های نفتی و نفت خام از کشورهای مستقل مشترک‌المنافع به میزان 200 هزار بشکه در روز و تبادل برق به میزان حداقل 20 میلیارد کیلووات ساعت در سال، ظرف مدت 6 ماه از اجرای این قانون، ستاد راهبری تجارت منطقه‌ای انرژی تشکیل می‌شود.
این ستاد به ریاست رئیس‌جمهور (و در غیاب وی معاون اول) با عضویت وزیران خارجه، نفت و نیرو و یک عضو ناظر شامل مجلس تشکیل می‌شود و ضمن تدوین سند و نقشه راه دیپلماسی منطقه‌ای انرژی شامل فهرست کشورهای هدف با رعایت اصول 77 و 125 قانون اساسی و در چهارچوب قوانین نسبت به تصمیم‌گیری در مورد امور مربوط به قراردادهای صادرات، واردات، سواپ و ترانزیت انرژی (گاز، برق، نفت و فرآورده‌های نفتی) اقدام می‌کند.
 


آخرین اخبار صنعت و انرژی

عرضه ۲۰ هزار میلیارد تومان قیر رایگان!عرضه ۲۰ هزار میلیارد تومان قیر رایگان!

وزارت نفت مکلف است معادل 20 هزار میلیارد تومان نفت خام از محل منابع در اختیار شرکت ملی نفت را در اختیار پالایشگاه‌ها قرار داده و...

18 بازدید

مشاهده
ادعای عدم نقش دولت در قیمت‌گذاری بنزین با طرح جدید تخصیصادعای عدم نقش دولت در قیمت‌گذاری بنزین با طرح جدید تخصیص

حدود 50 درصد خانوار‌ها فاقد خودرو بوده و طرح تخصیص بنزین یارانه‌ای به سرپرستان این خانوار‌ها، روند فعلی توزیع را تغییر خواهد داد...

20 بازدید

مشاهده
حذف قیمت‌گذاری دستوری لاستیکحذف قیمت‌گذاری دستوری لاستیک

کمبود لاستیک به‌علت ناترازی در تولید و مصرف به وجود آمد؛ بنابراین با کاهش تعرفه واردات تا حدودی مشکل برطرف شد؛ همچنین قیمت‌گذاری دستوری...

24 بازدید

مشاهده
نرخ گاز پتروشیمی‌ها کمتر از 5 هزار توماننرخ گاز پتروشیمی‌ها کمتر از 5 هزار تومان

قیمت گاز خوارک پتروشیمی برای شهریور ماه و قیمت سوخت مصرفی صنایع مختلف برای مهرماه ابلاغ شد.

39 بازدید

مشاهده
نرخ خوراک پتروشیمی به روش قبل محاسبه می‌شود.نرخ خوراک پتروشیمی به روش قبل محاسبه می‌شود.

با اعلام رسمی وزیر اقتصاد، ضمن پذیرش ابطال مصوبه قبلی نرخ خوراک صنایع و پتروشیمی ها در دولت، مقرر شد تا پایان برنامه هفتم توسعه، نرخ خوراک بر اساس فرمول و به صورت شناور محاسبه شود.

95 بازدید

مشاهده
تصمیم‌گیری نهایی در خصوص نرخ خوراک صنایعتصمیم‌گیری نهایی در خصوص نرخ خوراک صنایع

محمد مخبر، امروز درمورد نرخ خوراک و تسعیر ارز پتروشیمی‌ها تصمیم‌گیری می‌کند.

133 بازدید

مشاهده