با هامرز، خدمات متمایز را در بازار سرمایه تجربه کنید.افتتاح حساب

کشمکش ها در نحوه فروش خودرو پایان ندارد!

اخبار/خودرو

دوشنبه 17 بهمن 1401

|

مطالعه 2 دقیقه

|

203 بازدید

کشمکش ها در نحوه فروش خودرو پایان ندارد!
coma_iconcoma_icon

شورای رقابت: قیمت‌های بازار به دلیل تقاضاهای سفته‌گرایانه، واقعی نیست. با توجه به عرضه خودرو در بورس کالا و معامله خودرو با قیمت کمتر از بازار، منافع طرف عرضه حداکثری می‌شود اما منافع مصرف کنندگان مورد توجه قرار نمی‌گیرد.

پس از انتشار خبر دیروز مبنی بر مخالفت شورای رقابت با عرضه خودرو در بورس کالا،معاملات گروه خودرو متلاطم شد. در این رابطه محمود دودانگه به ایسنا گفت: برای گذار از وضعیت فعلی باید سامانه‌ای برای عرضه محصولات تولیدی خودروسازان وجود داشته باشد این سامانه در چارچوب تصمیم شورای رقابت، سامانه فروش یکپارچه خودرو پیش بینی شده اما به معنای تایید قرعه کشی نیست و صرفا راه حلی برای عرضه خودروهای تولیدی به مصرف کننده واقعی است.

وی اضافه کرد: از نظر شورای رقابت، بازار خودرو انحصاری است و طبق قانون اصل ۴۴ باید دستورالعمل تنظیم بازار خودرو اجرا شود. این دستورالعمل چند محور دارد که یکی از این محورها واقعی شدن قیمت خودروها است. چرا که قیمت بسیاری از خودروهای تولیدی واقعی نیست و پایین تر از قیمت تمام شده است. شورای رقابت معتقد است خودروساز نباید زیان کند بلکه حتما باید سودده باشد.

دودانگه ادامه داد: قیمت‌های بازار به دلیل تقاضاهای سفته‌گرایانه، واقعی نیست. با توجه به عرضه خودرو در بورس کالا و معامله خودرو با قیمت کمتر از بازار، منافع طرف عرضه حداکثری می‌شود اما منافع مصرف کنندگان مورد توجه قرار نمی‌گیرد.

بر اساس این گزاش، شورای رقابت روز گذشته دستورالعمل تنظیم بازار خودروها را منتشر کرد که بر اساس آن عرضه‌کنندگان خودرو موظف به اجرای تعهداتی در هفت بند شدند. شورای رقابت در بندهای ۴ و ۵ دستورالعمل صادره بر عرضه خودرو در سامانه یکپارچه اشاره کرد.


آخرین اخبار خودرو

آیین‌نامه واردات خودرو نهایی نشد؟آیین‌نامه واردات خودرو نهایی نشد؟

فعالان عرصه واردات نیز می‌گویند سیاستگذار به این نتیجه رسیده که طرح واردات خودروهای دست‌دوم- از جنبه‌های مختلف، به‌خصوص نحوه ارائه خدمات پس از فروش...

13 بازدید

مشاهده
آیین‌نامه واردات خودرو‌های دسته دوم خارجیآیین‌نامه واردات خودرو‌های دسته دوم خارجی

آیین‌نامه واردات خودرو‌های دست دوم خارجی در جلسه هفته قبل به تصویب هیئت وزیران رسیده و بزودی ابلاغ می‌شود.

66 بازدید

مشاهده
احتمال حذف شورای رقابت از قیمت‌گذاری خودرواحتمال حذف شورای رقابت از قیمت‌گذاری خودرو

کارگروه خودروی مرکز ملی رقابت در جلسه 18 مهر 1402 مصوباتی درباره بازار خودرو داشته که پیش‌بینی می‌شود احتمال دارد شورای رقابت از قیمت‌گذاری حذف شود.

55 بازدید

مشاهده
خودرو مجدد گران می‌شود؟خودرو مجدد گران می‌شود؟

واکنش شورای رقابت به احتکار ایران‌خودرو و زمان احتمالی بازنگری در قیمت‌ها

84 بازدید

مشاهده
نگاه سرمایه‌گذاری به خودرو، با دو نرخی شدن آننگاه سرمایه‌گذاری به خودرو، با دو نرخی شدن آن

از جمله اتفاقات غیرکارشناسانه که در صنعت خودرو رخ داد، دو نرخی شدن قیمت خودروها بود که خودرو را به کالایی سرمایه‌ای تبدیل کرد...

92 بازدید

مشاهده
بازگشایی مجدد سامانه فروش یکپارچه خودروبازگشایی مجدد سامانه فروش یکپارچه خودرو

از روز دوشنبه (٢٠ شهریور) مجدد سایت سامانه فروش یکپارچه خودروها بازگشایی و فعال می‌شود تا امکان ویرایش اولویت‌بندی برای متقاضیان خودرو در اولین و دومین دوره سامانه یکپارچه که موعد تحویل ١۴٠٣ دارند، فراهم شود.

105 بازدید

مشاهده
تلاطم در بازار خودروتلاطم در بازار خودرو

بر اساس آئین‌نامه‌ای که منتشر شد، هر فرد حقیقی و حقوقی برای واردات یک دستگاه خودروی کارکرده باید گواهی اسقاط یک دستگاه خودروی فرسوده را دریافت کند، این در حالیست که...

69 بازدید

مشاهده