با هامرز، خدمات متمایز را در بازار سرمایه تجربه کنید.افتتاح حساب

عرضه ۲۰ هزار میلیارد تومان قیر رایگان!

اخبار/صنعت و انرژی

شنبه 04 آذر 1402

|

مطالعه 2 دقیقه

|

86 بازدید

عرضه ۲۰ هزار میلیارد تومان قیر رایگان!
coma_iconcoma_icon

وزارت نفت مکلف است معادل 20 هزار میلیارد تومان نفت خام از محل منابع در اختیار شرکت ملی نفت را در اختیار پالایشگاه‌ها قرار داده و...

به گزارش هامرز، مجمع تشخیص مصلحت نظام در حالی اوایل شهریور سال جاری مصوبه مجلس مبنی بر اصلاح قانون قیر رایگان پالایشگاه ها (تحویل ۲۰ هزار میلیارد تومان قیر رایگان به ۶ وزارتخانه و سازمان) را مغایر سیاست‌های کلی نظام اعلام کرده بود که بعد از اصرار دوباره نمایندگان به تصویب رسید و این موضوع مهم بعد از چند بار رفت و برگشت، نهایی شد.
محمدرضا رضایی کوچی رئیس کمیسیون عمران مجلس هم اعلام کرد: با توجه به پایان فصل اجرای عملیات راه‌سازی و شروع بارندگی‌ها، انتظار می‌رود پس از تبدیل به قانون، وزارت نفت به وظایف تامین خوراک قیر پالایشگاه‌ها اقدام کند و دستگاه‌ها نیز هرچه سریع‌تر سهمیه قیر را دریافت و نسبت به تکمیل پروژه‌های عمرانی اقدام کنند.
بر اساس این گزارش، طرح اصلاح قانون قیر رایگان تحت عنوان اصلاح بند ک تبصره یک قانون بودجه که ۲۹ مرداد توسط مجلس تصویب شد پس از تأیید در شورای نگهبان، مرداد توسط هیأت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام، مغایر سیاست‌های کلی نظام دانسته و اعلام شد: مجلس نباید به تصویب مصوبه جدید که تکرار مصوبه سابق است، اقدام می‌کرد.
طبق این ماده، وزارت نفت مکلف است معادل 20 هزار میلیارد تومان نفت خام از محل منابع در اختیار شرکت ملی نفت را در اختیار پالایشگاه‌ها قرار داده و به میزان آن ماهانه و از ابتدای سال 1402 مواد اولیه قیر (وکیوم باتوم) در اختیار دستگاه‌های اجرایی موضوع این قانون قرار دهد و در حساب‌های خزانه داری، اعمال و آن را از محل خوراک تحویلی تسویه کند.
وزارت نفت همچنین مکلف است مابه‌تفاوت قیمت هر تن 7.5 میلیون تومان با میانگین وزنی ماهانه قیمت‌های معاملاتی مواد اولیه (وکیوم باتوم) در بورس را با تعدیل قیمت ماهانه خوراک از طریق شرکت ملی پخش و پالایش، جبران و اعمال حساب کند.
در صورت کاهش قیمت قیر، مقدار قیر تحویلی به دستگاه‌ها افزایش می‌یابد. مهلت هزینه کرد اعتبار موضوع این بند تا پایان شهریور 1403 است.
 


آخرین اخبار صنعت و انرژی

رشد ۳۸ درصدی صادرات شرکت‌های بورسیرشد ۳۸ درصدی صادرات شرکت‌های بورسی

صادرات شرکت‌های بورسی به ۳۶.۴ هزار میلیارد تومان رسید.

73 بازدید

مشاهده
بازنگری در نرخ خوراک و فرآورده پالایشگاه‌هابازنگری در نرخ خوراک و فرآورده پالایشگاه‌ها

با پیشنهاد وزارت اقتصاد و تایید محمد مخبر، دولت تصمیم بر بازنگری بندهایی از دستورالعمل جدید نحوه محاسبه قیمت خوراک و فرآورده‌های نفتی پالایشگاه‌ها...

93 بازدید

مشاهده
صادرات صفر نفت ایران از سال ۱۴۱۲صادرات صفر نفت ایران از سال ۱۴۱۲

این احتمال وجود دارد که از سال 1412 تولید و مصرف نفت ایران با هم برابر شده و حتی بدون وجود تحریم‌های آمریکا و به دلیل افزایش مصرف و کاهش برداشت‌ها...

64 بازدید

مشاهده
آمار تولید و مصرف هیدروژن روزانه پالایشگاه‌های بورسیآمار تولید و مصرف هیدروژن روزانه پالایشگاه‌های بورسی

روزانه در 10 پالایشگاه بورسی و دولتی حدود 300 میلیون فوت مکعب هیدروژن تولید و مصرف می‌شود.

58 بازدید

مشاهده
درخواست ابطال مصوبه جدید وزارت نفتدرخواست ابطال مصوبه جدید وزارت نفت

درخواست ابطال مصوبه جدید وزارت نفت درباره محاسبه خوراک پتروپالایشی‌ها

70 بازدید

مشاهده
دستورالعمل جدید وزارت نفتدستورالعمل جدید وزارت نفت

دستورالعمل جدید وزارت نفت برای پالایشگاه ها و پتروشیمی ها ابلاغ شد.

70 بازدید

مشاهده
کمبود خوراک‌ مایع پتروشیمی‌‌هاکمبود خوراک‌ مایع پتروشیمی‌‌ها

بسیاری از پتروشیمی‌ها خوراک‌ مایع مصرف می‌کنند اما نمی‌توانند از خوراک به طور کامل بهره‌مند شوند.

33 بازدید

مشاهده