با هامرز، خدمات متمایز را در بازار سرمایه تجربه کنید.افتتاح حساب

تخصیص ۴۰ درصد از سود پالایشگاه‌های بورسی و دولتی برای توسعه

اخبار/صنعت و انرژی

چهارشنبه 08 فروردین 1403

|

مطالعه 3 دقیقه

|

31 بازدید

تخصیص ۴۰ درصد از سود پالایشگاه‌های بورسی و دولتی برای توسعه
coma_iconcoma_icon

با توجه به افزایش ۷ درصدی تولید بنزین در سال گذشته و روزانه ۱۱۲ میلیون لیتر و ظرفیت پالایشی روزانه ۲.۲ میلیون بشکه...

به گزارش هامرز، جلیل سالاری با اشاره به افزایش ۷ درصدی تولید بنزین در سال گذشته و روزانه ۱۱۲ میلیون لیتر و ظرفیت پالایشی روزانه ۲.۲ میلیون بشکه، اعلام کرد: روزانه به‌طور میانگین ۱۱۲ میلیون لیتر بنزین، ۱۱۱ میلیون لیتر نفت‌گاز، ۶۵ میلیون لیتر نفت کوره، ۶.۵ هزار تن گاز مایع و ۸ تا ۹ میلیون لیتر نفت سفید و سوخت هواپیما توسط پالایشگاه‌های بورسی و دولتی تولید می‌شود.
سال گذشته به‌ خصوص در زمستان و روزهای پایانی سال، روزانه تا ۱۰۰ میلیون لیتر سوخت مایع به نیروگاه‌ها تحویل داده شد که معادل تحویل ۳ میلیارد لیتر سوخت مایع ماهانه به نیروگاه‌ها و عدد بسیار بزرگی است. همچنین روزانه ۹۴ میلیون لیتر نفت‌ گاز به چرخه حمل‌ و نقل، تحویل و روزانه ۱۱۷ میلیون لیتر بنزین توزیع شد.
درحالی ۴۰ درصد از سود شرکت‌های پالایشی به طرح‌های توسعه‌ای سال گذشته اختصاص می‌یابد که طبق تکالیف قانون بودجه سال ۱۴۰۱، اجرای طرح‌های کیفی‌سازی در همه پالایشگاه‌ها در دستور کار قرار گرفت و طرح جامع ارتقای کیفی نفت کوره نیز طراحی و در سال جاری وارد مرحله اجرایی خواهند شد.
انتظار می‌رود با اجرای طرح‌های کیفی‌سازی ۹ پالایشگاه‌ و راه‌اندازی پالایشگاه مهر خلیج فارس و آدیش تا پایان سال ۱۴۰۵، روزانه ۳۰ میلیون لیتر به ظرفیت تولید بنزین و ۱۶ میلیون لیتر به نفت‌گاز تولید افزوده شود. پیگیری تأمین منابع مالی و هماهنگی با وزارت صنعت برای ایجاد گمرک اختصاصی و با هدف تسریع عملیات این طرح‌ها در دستور کار قرار گرفته است.
خرداد سال جاری هم دو پروژه در پالایشگاه آبادان و شیراز راه‌اندازی خواهد شد و یک واحد ۴۳ هزار بشکه‌ای در آبادان به بهره‌برداری خواهد رسید که با راه‌اندازی آن تولید بنزین پالایشگاه آبادان روزانه ۹ میلیون لیتر و تولید گازوئیل  روزانه ۵ میلیون لیتر افزایش خواهد یافت. همچنین با راه‌اندازی یک واحد دیگر در پالایشگاه شیراز، کیفیت بنزین این پالایشگاه یورو ۴ خواهد شد.
دو خط لوله مهم بندرعباس - سیرجان - رفسنجان و تبریز - خوی - ارومیه هم بزودی به بهره‌برداری می‌رسد. طرح‌ کاهش نفت کوره نیز طبق برنامه هفتم توسعه با نیاز به نقدینگی ۹ میلیارد دلاری و استفاده از سرمایه‌گذار خارجی و مشوق‌ها، اجرا خواهد شد.
احداث پتروپالایشگاه شهید سلیمانی در پیشرفت بوده و مجمع سهامداری با حضور صندوق‌ها، بانک‌ها و هلدینگ خلیج‌فارس تشکیل و حدود ۲۰۰ هکتار زمین در بندرعباس نیز استحصال و مجوزهای زیست محیطی و پدافند غیرعامل، دریافت و مطالعات بنیادی طرح نیز آغاز شده است. واحدهای تحت لیسانس این پروژه هم تعیین تکلیف شده و امید است از ابتدای سال جاری مراحل عملیات اجرایی آغاز شود.
 


آخرین اخبار صنعت و انرژی

تامین کسری برق شرکت‌های فولادی تا ۱۴۰۵تامین کسری برق شرکت‌های فولادی تا ۱۴۰۵

پیرو محدودیت‌های انرژی با توافق بین وزارت صنعت و وزارت نیرو، فولادسازان دست بکار شدند تا ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه احداث کنند.

15 بازدید

مشاهده
سرمایه‌گذاری صندوق توسعه در پروژه های نفت و گازسرمایه‌گذاری صندوق توسعه در پروژه های نفت و گاز

موضوع ورود صندوق به پروژه‌های نفتی قبلا تصویب شده بود که بر پروژه‌های بالا دست نفت و گاز و اولویت سرمایه‌گذاری در میادین مشترک و خارج از بنگاه‌داری تاکید شد.

18 بازدید

مشاهده
دخالت ۶۰ نهاد در تجارت خارجیدخالت ۶۰ نهاد در تجارت خارجی

برای حل مشکلات باید شورای عالی تجارت با اختیارات قانونی ایجاد شود تا بتواند تمام مشکلات تجار را که فراتر از اختیارات وزارت صنعت است، پیگیری کند.

28 بازدید

مشاهده
عدم تغییر در عوارض صادرات مواد خام و نیمه‌خامعدم تغییر در عوارض صادرات مواد خام و نیمه‌خام

عوارض بدون تغییر و مانند اسفند ۱۴۰۲ تکرار ‌می‌شود؛ بنابراین صادرکنندگان می‌توانند فرآیند صادرات را آغاز کنند.

35 بازدید

مشاهده
تصمیماتی برای افزایش صادرات فولادتصمیماتی برای افزایش صادرات فولاد

در جلسه انجمن‌های سنگ آهن، نوردکاران و... با مشاور وزیر صنعت در خصوص افزایش صادرات و ارز حاصل از صادرات زنجیره فولاد، تصمیمات مهمی گرفته شد.

46 بازدید

مشاهده
رشد 8 میلیون تنی ظرفیت صنعت پتروشیمیرشد 8 میلیون تنی ظرفیت صنعت پتروشیمی

در آغاز سال ۱۴۰۳ شاهد افتتاح ۵ پتروشیمی خواهیم بود که ظرفیت تولید صنعت ۸ میلیون تن در سال افزایش پیدا می‌کند.

47 بازدید

مشاهده