با هامرز، خدمات متمایز را در بازار سرمایه تجربه کنید.افتتاح حساب

نرخ خوراک پتروشیمی به روش قبل محاسبه می‌شود.

اخبار/صنعت و انرژی

سه‌شنبه 07 شهریور 1402

|

مطالعه 2 دقیقه

|

95 بازدید

نرخ خوراک پتروشیمی به روش قبل محاسبه می‌شود.
coma_iconcoma_icon

با اعلام رسمی وزیر اقتصاد، ضمن پذیرش ابطال مصوبه قبلی نرخ خوراک صنایع و پتروشیمی ها در دولت، مقرر شد تا پایان برنامه هفتم توسعه، نرخ خوراک بر اساس فرمول و به صورت شناور محاسبه شود.

به گزارش هامرز، احسان خاندوزی در حالی که شنبه وعده اعلام خبر خوش صنایع بورسی را برای یکشنبه داده بود، با کمی تاخیر اعلام کرد: دولت طبق تبصره ۱۴ قانون بودجه مکلف شده بود ۲۷۵ هزار میلیارد تومان از محل فروش داخلی گاز، سوخت و خوراک و... کسب درآمد کند اما دستیابی به این رقم نیازمند قیمت‌هایی شبیه مصوبه‌ای بود که انتهای خرداد در هیات وزیران ابلاغ شد.
وی افزود: این مصوبه از دو جهت مورد ایراد هیات تطبیق مصوبات قرار گرفت. اول از جهت مُهر محرمانه‌ای که به اشتباه بر روی این مصوبه درج شده بود و دوم از جهت زمان اجرا که به جای ابتدای فروردین، از روز ابلاغ مصوبه یعنی پایان خرداد در نظر گرفته شده بود. هیات دولت نه تنها این دو ایراد هیات تطبیق را رفع کرد بلکه با هدف اولویت ثبات و سودآوری صنایع بیش از تامین بودجه در مصوبه قبلی تجدید نظر کرد.
خاندوزی ادامه داد: مصوبه نهایی همانند فرمولی که از سال ۹۴ تا سال قبل تعیین می‌شد و با محاسبه سقف قیمت گاز صادراتی ایران برگشت و به هیات تطبیق مصوبات مجلس ارسال خواهد شد. برای آنکه گام مهم‌تر پیش‌بینی‌پذیری آینده برداشته شود، این مصوبه تا پایان برنامه هفتم توسعه تمدید شد.
محسن علیزاده که یکی از نمایندگان مجلس پیگیر مطالبات بازار سرمایه و سهامداران است در واکنش به خبر احسان خاندوزی مبنی بر بازگشت محاسبه نرخ خوراک پتروشیمی‌ها به فرمول سابق و با سقف قیمت گاز صادراتی تا پایان برنامه هفتم در فضای مجازی، اعلام کرد: با اعلام رسمی وزیر اقتصاد، ضمن پذیرش ابطال مصوبه قبلی نرخ خوراک صنایع و پتروشیمی ها در دولت، مقرر شد تا پایان برنامه هفتم توسعه، نرخ خوراک بر اساس فرمول و به صورت شناور محاسبه شود.
در مجلس پیگیری خواهد شد تا فرمول محاسبه نرخ خوراک نیز اصلاح شود.
براساس این گزارش، وی 17 مرداد هم اعلام کرده بود: بالاخره با پیگیری‌های بسیار و مکرر، هیأت تطبیق مصوبات دولت با قوانین، مصوبه نرخ خوراک صنایع و پتروشیمی‌ها را مغایر قانون و باطل اعلام کرد.
 


آخرین اخبار صنعت و انرژی

عرضه ۲۰ هزار میلیارد تومان قیر رایگان!عرضه ۲۰ هزار میلیارد تومان قیر رایگان!

وزارت نفت مکلف است معادل 20 هزار میلیارد تومان نفت خام از محل منابع در اختیار شرکت ملی نفت را در اختیار پالایشگاه‌ها قرار داده و...

18 بازدید

مشاهده
ادعای عدم نقش دولت در قیمت‌گذاری بنزین با طرح جدید تخصیصادعای عدم نقش دولت در قیمت‌گذاری بنزین با طرح جدید تخصیص

حدود 50 درصد خانوار‌ها فاقد خودرو بوده و طرح تخصیص بنزین یارانه‌ای به سرپرستان این خانوار‌ها، روند فعلی توزیع را تغییر خواهد داد...

20 بازدید

مشاهده
حذف قیمت‌گذاری دستوری لاستیکحذف قیمت‌گذاری دستوری لاستیک

کمبود لاستیک به‌علت ناترازی در تولید و مصرف به وجود آمد؛ بنابراین با کاهش تعرفه واردات تا حدودی مشکل برطرف شد؛ همچنین قیمت‌گذاری دستوری...

24 بازدید

مشاهده
تبدیل ایران به مرکز مبادلات انرژی منطقهتبدیل ایران به مرکز مبادلات انرژی منطقه

مجلس در ادامه بررسی جزئیات لایحه برنامه هفتم توسعه با بند ت ماده 44 اصلاحی و مربوط به تکلیف دولت در تبدیل ایران به مرکز مبادلات (هاب) انرژی منطقه، موافقت کرد.

45 بازدید

مشاهده
نرخ گاز پتروشیمی‌ها کمتر از 5 هزار توماننرخ گاز پتروشیمی‌ها کمتر از 5 هزار تومان

قیمت گاز خوارک پتروشیمی برای شهریور ماه و قیمت سوخت مصرفی صنایع مختلف برای مهرماه ابلاغ شد.

39 بازدید

مشاهده
تصمیم‌گیری نهایی در خصوص نرخ خوراک صنایعتصمیم‌گیری نهایی در خصوص نرخ خوراک صنایع

محمد مخبر، امروز درمورد نرخ خوراک و تسعیر ارز پتروشیمی‌ها تصمیم‌گیری می‌کند.

133 بازدید

مشاهده