با هامرز، خدمات متمایز را در بازار سرمایه تجربه کنید.افتتاح حساب

گزینه عرضه خودرو در بورس کالا همچنان روی میز است

اخبار/خودرو

چهارشنبه 04 مرداد 1402

|

مطالعه 2 دقیقه

|

156 بازدید

گزینه عرضه خودرو در بورس کالا همچنان روی میز است
coma_iconcoma_icon

عضو کمسیون برنامه و بودجه مجلس: علاوه بر تداوم واردات خودرو، شرکت های خودروساز می‌توانند محصولات خود را در بورس کالا عرضه کنند.

دکتر جعفر قادری عضو کمیسیون برنامه‌ و بودجه مجلس شورای اسلامی در مصاحبه با برنامه «صبح و گفتگو» اظهار کرد: با توجه‌ به تصویب واردات خودروهای کارکرده، فراهم آمدن امکان واردات خودروهای صفر کیلومتر و کاهش قیمت‌ها، دلیلی برای محدودیت برای شرکت‌های خودروسازی وجود ندارد.

وی افزود: در این شرایط که قیمت‌ها یک روند نزولی به خود گرفته دیگر نباید محدودیت روش عرضه برای خودروساز ایجاد شود؛ چون محدودیت و تعیین تکلیف برای خودروسازان مربوط به زمانی بود که حباب قیمتی شکل‌گرفته و یک تفاوت قیمت وجود داشت. قادری ادامه داد؛ شرکت های خودروساز می‌توانند محصولات خود را در بورس کالا عرضه کنند.

عضو کمیسیون برنامه‌ و بودجه مجلس تأکید کرد: تعیین قیمت برای خودروساز زمانی معنا پیدا می‌کند که برای واردات خودرو محدودیت داشته باشیم؛ اما حال که وضعیت بهتر شده است باید اجازه دهیم که خودروساز با هر قیمت و روشی که می‌خواهد کالای خود را عرضه کند.

قادری خاطر نشان کرد: در شرایط تورمی که انتظارات تورمی شکل می‌گیرد طبیعی است در برخی کالاها که مصرف دوگانه دارند، مانند خودرو، مسکن، ارز و زمین تقاضای مصرفی به تقاضای سرمایه‌ای تغییر ماهیت می‌دهد و این باعث گسیل‌ شدن نقدینگی به سمت این کالاها و افزایش قیمت‌ها می‌شود.

وی با بیان اینکه صنعت خودروسازی یک صنعت مادر و کلیدی است گفت: اینکه عده‌ای می‌گویند صنعت خودروسازی باید تعطیل شود و واردات مقرون‌ به‌ صرفه است، کاملاً اشتباه است؛ چون ما نه‌ تنها باید نیاز داخل را تأمین کنیم؛ بلکه باید وارد بازارهای بین‌المللی شویم.


آخرین اخبار خودرو

آیین‌نامه واردات خودرو نهایی نشد؟آیین‌نامه واردات خودرو نهایی نشد؟

فعالان عرصه واردات نیز می‌گویند سیاستگذار به این نتیجه رسیده که طرح واردات خودروهای دست‌دوم- از جنبه‌های مختلف، به‌خصوص نحوه ارائه خدمات پس از فروش...

13 بازدید

مشاهده
آیین‌نامه واردات خودرو‌های دسته دوم خارجیآیین‌نامه واردات خودرو‌های دسته دوم خارجی

آیین‌نامه واردات خودرو‌های دست دوم خارجی در جلسه هفته قبل به تصویب هیئت وزیران رسیده و بزودی ابلاغ می‌شود.

66 بازدید

مشاهده
احتمال حذف شورای رقابت از قیمت‌گذاری خودرواحتمال حذف شورای رقابت از قیمت‌گذاری خودرو

کارگروه خودروی مرکز ملی رقابت در جلسه 18 مهر 1402 مصوباتی درباره بازار خودرو داشته که پیش‌بینی می‌شود احتمال دارد شورای رقابت از قیمت‌گذاری حذف شود.

55 بازدید

مشاهده
خودرو مجدد گران می‌شود؟خودرو مجدد گران می‌شود؟

واکنش شورای رقابت به احتکار ایران‌خودرو و زمان احتمالی بازنگری در قیمت‌ها

84 بازدید

مشاهده
نگاه سرمایه‌گذاری به خودرو، با دو نرخی شدن آننگاه سرمایه‌گذاری به خودرو، با دو نرخی شدن آن

از جمله اتفاقات غیرکارشناسانه که در صنعت خودرو رخ داد، دو نرخی شدن قیمت خودروها بود که خودرو را به کالایی سرمایه‌ای تبدیل کرد...

92 بازدید

مشاهده
بازگشایی مجدد سامانه فروش یکپارچه خودروبازگشایی مجدد سامانه فروش یکپارچه خودرو

از روز دوشنبه (٢٠ شهریور) مجدد سایت سامانه فروش یکپارچه خودروها بازگشایی و فعال می‌شود تا امکان ویرایش اولویت‌بندی برای متقاضیان خودرو در اولین و دومین دوره سامانه یکپارچه که موعد تحویل ١۴٠٣ دارند، فراهم شود.

105 بازدید

مشاهده
تلاطم در بازار خودروتلاطم در بازار خودرو

بر اساس آئین‌نامه‌ای که منتشر شد، هر فرد حقیقی و حقوقی برای واردات یک دستگاه خودروی کارکرده باید گواهی اسقاط یک دستگاه خودروی فرسوده را دریافت کند، این در حالیست که...

69 بازدید

مشاهده