با هامرز، خدمات متمایز را در بازار سرمایه تجربه کنید.افتتاح حساب

تصمیماتی برای افزایش صادرات فولاد

اخبار/صنعت و انرژی

سه‌شنبه 07 فروردین 1403

|

مطالعه 3 دقیقه

|

47 بازدید

تصمیماتی برای افزایش صادرات فولاد
coma_iconcoma_icon

در جلسه انجمن‌های سنگ آهن، نوردکاران و... با مشاور وزیر صنعت در خصوص افزایش صادرات و ارز حاصل از صادرات زنجیره فولاد، تصمیمات مهمی گرفته شد.

به گزارش هامرز، جلسه انجمن‌های سنگ آهن، نوردکاران، لوله و پروفیل، فولاد، کمیسیون معدن اتاق ایران با مشاور وزیر صنعت در خصوص افزایش صادرات و ارز حاصل از صادرات زنجیره فولاد، تشکیل شد و تصمیماتی به شرح زیر گرفته شد:
۱. سیاست‌های ارزی و قیمت خرید ارز حاصل از صادرات برای کل زنجیره فولاد اعم از سنگ آهن، کنسانتره، گندله، اسفنجی، شمش و بیلت، مقاطع طویل و مسطح، میلگرد، پروفیل، لوله و... یکسان و نرخ خرید ارز تا حد امکان به نرخ حاشیه بازار ارز نزدیک باشد.
۲. فروش محصول در تمام زنجیره در بورس کالا به نحوی مدیریت شود که منجر به افزایش قیمت معاملات بورس به بیش از ۹۰ درصد قیمت صادراتی هر یک از محصولات موجود در زنجیره نشود. بدین منظور کمیته‌ای با حضور نمایندگان از زنجیره فولاد و اتاق ایران، نمایندگان وزارت صنعت، نمایندگان بورس کالا و دیگر افراد مرتبط به صورت هفتگی تشکیل و نسبت به تنظیم بورس اقدام کنند.
۳. تمهیدات لازم برای جلوگیری از صادرات بدون بازگشت ارز زنجیره فولاد با جدیت و فوریت صورت پذیرد و صادرات با محوریت تولید کنندگان و یا بازرگانان مورد تایید و تضمین تشکل‌های صنفی مورد تایید اتاق ایران صورت پذیرد.
۴. ۱۵ درصد عرض حاصل از صادرات زنجیره فولاد در اختیار صادرکننده قرار گیرد تا برای مصارفی همچون هزینه‌های انتقال ارز، بازاریابی و حضور در نمایشگاه‌ها مورد استفاده قرار گیرد.
۵. تولیدکنندگان زنجیره فولاد آمادگی برای دریافت انرژی و آب و دیگر نهاده‌های مورد نیاز تولید به نرخ متعارف کشورهای منطقه (برای شرکت‌های تولیدی مشابه) را برای تولید محصولات صادراتی مشروط به اجرای مفاد این صورت جلسه اعلام کردند.
۶. حاضرین در جلسه و ضرورت تمرکز تصمیم‌گیری برای صادرات در وزارت صنعت و عدم اعمال عوارض و مالیات برای صادرات از سوی دیگر دستگاه‌ها و حمایت از صادرات در قالب مشوق‌های صادراتی تاکید کردند.
۷. برآورد میزان تولید و مصرف داخلی و ظرفیت صادرات زنجیره فولاد به شرح جدول زیر به تایید رسید و مقرر شد تا این جدول مبنای اقدامات سال جاری قرار گرفته و دست‌اندرکاران زنجیره فولاد متعهد به صادرات پیش‌بینی شده در این جدول و بازگشت ارز حاصل از صادرات در صورت اجرای مفاد این صورت جلسه باشند.
۸. انجمن‌های حاضر در جلسه بر ضرورت ایجاد ساز و کار نظارت کیفی بر محصولات صادراتی با محوریت اتاق ایران و هماهنگی وزارت صنعت و مبادی ذی‌ربط تاکید کردند.
۹. مقرر شد در صورت موافقت وزیر صنعت به منظور نهایی شدن مفاد این توافقات درخواست توقف دو ماهه تصمیم کمیته بازگشت ارز بانک مرکزی برای بازگشت ارز حاصل از صادرات تمامی زنجیره به نرخ ارز نیما قبل از پایان سال ۱۴۰۲ انجام شود.
 


آخرین اخبار صنعت و انرژی

تامین کسری برق شرکت‌های فولادی تا ۱۴۰۵تامین کسری برق شرکت‌های فولادی تا ۱۴۰۵

پیرو محدودیت‌های انرژی با توافق بین وزارت صنعت و وزارت نیرو، فولادسازان دست بکار شدند تا ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه احداث کنند.

15 بازدید

مشاهده
سرمایه‌گذاری صندوق توسعه در پروژه های نفت و گازسرمایه‌گذاری صندوق توسعه در پروژه های نفت و گاز

موضوع ورود صندوق به پروژه‌های نفتی قبلا تصویب شده بود که بر پروژه‌های بالا دست نفت و گاز و اولویت سرمایه‌گذاری در میادین مشترک و خارج از بنگاه‌داری تاکید شد.

18 بازدید

مشاهده
دخالت ۶۰ نهاد در تجارت خارجیدخالت ۶۰ نهاد در تجارت خارجی

برای حل مشکلات باید شورای عالی تجارت با اختیارات قانونی ایجاد شود تا بتواند تمام مشکلات تجار را که فراتر از اختیارات وزارت صنعت است، پیگیری کند.

28 بازدید

مشاهده
تخصیص ۴۰ درصد از سود پالایشگاه‌های بورسی و دولتی برای توسعهتخصیص ۴۰ درصد از سود پالایشگاه‌های بورسی و دولتی برای توسعه

با توجه به افزایش ۷ درصدی تولید بنزین در سال گذشته و روزانه ۱۱۲ میلیون لیتر و ظرفیت پالایشی روزانه ۲.۲ میلیون بشکه...

31 بازدید

مشاهده
عدم تغییر در عوارض صادرات مواد خام و نیمه‌خامعدم تغییر در عوارض صادرات مواد خام و نیمه‌خام

عوارض بدون تغییر و مانند اسفند ۱۴۰۲ تکرار ‌می‌شود؛ بنابراین صادرکنندگان می‌توانند فرآیند صادرات را آغاز کنند.

36 بازدید

مشاهده
رشد 8 میلیون تنی ظرفیت صنعت پتروشیمیرشد 8 میلیون تنی ظرفیت صنعت پتروشیمی

در آغاز سال ۱۴۰۳ شاهد افتتاح ۵ پتروشیمی خواهیم بود که ظرفیت تولید صنعت ۸ میلیون تن در سال افزایش پیدا می‌کند.

48 بازدید

مشاهده