با هامرز، خدمات متمایز را در بازار سرمایه تجربه کنید.افتتاح حساب

تاثیر تجدید ارزیابی دارایی‌ها بر بازار سرمایه

اخبار/بورس اوراق بهادار

شنبه 01 مهر 1402

|

مطالعه 3 دقیقه

|

173 بازدید

تاثیر تجدید ارزیابی دارایی‌ها بر بازار سرمایه
coma_iconcoma_icon

امیر محمدی رئیس هیئت‌مدیره کارگزاری هامرز، از افزایش نقدشوندگی سهام و امکان جذب سرمایه در گردش بیشتر با تجدید ارزیابی دارایی‌ها گفت.

به گزارش بازار به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)، امیر محمدی رئیس هیئت‌مدیره کارگزاری هامرز با بیان اینکه پس از اینکه در سال ۹۹، بازار سرمایه با رشد نسبتا مناسبی مواجه و اعتماد مردم به بازار بیشتر شد، گفت: "طی همان سال‌ با توجه به اینکه اقشار مختلف جامعه درگیر بازار سرمایه شده بودند، انتظار می‌رفت از طریق عرضه‌های اولیه تا تاسیس شرکت‌های سهامی، عمق بیشتری به بازار سرمایه داده می‌شد."
وی با تاکید بر اینکه بازار ثانویه در نهایت باید منجر به رشد بازار اولیه شود، افزود: "کارکرد اصلی بازار سرمایه تامین مالی است و تامین مالی در بازار اتفاق نمی‌افتد، مگر اینکه بازار ثانویه بازار پویایی بوده و رشد منطقی برای سهامدار داشته باشد. آن وقت می‌توان از بازار ثانویه برای رشد بازار اولیه کمک گرفت."
محمدی در ادامه با بیان اینکه تصمیمات و مقررات‌گذاری‌های ناگهانی بدون در نظر گرفتن تاثیرات آن بر بازار سرمایه موجب سلب اعتماد در بازار می‌شود، اظهار کرد: "بورس، محل خرید آینده است؛ اگر سهامدار نتواند برای آینده خود پیش‌بینی قابل‌اتکایی داشته باشد و یا با ابهام مواجه شود، از بازار خارج شده و خروج بیشتر سرمایه اتفاق می‌افتد."
وی تصریح کرد: "در صورتی که مقررات و یا تصمیم‌گیری‌ها به شکلی تدوین شوند که قابلیت پیش‌بینی‌پذیری را در اقتصاد و بازار سرمایه بالا ببرد به طور حتم، ثبات و آرامش هم به بازار بر می‌گردد."
رئیس هیئت‌مدیره کارگزاری هامرز با اعلام اینکه با تصمیم‌گیری‌های درست و مثبت دولت در بحث مربوط به نرخ خوراک و نرخ تسعیر ارز شاهد اتفاقات خوب در بازار سرمایه هستیم، افزود: "به طور کلی بازیگر اصلی اقتصاد کشور دولت است و به همان نسبتی که در اقتصاد نقش دارد در بازار سرمایه هم نقش بسیار مهم و پررنگی دارد. لذا مصوبه اخیر دولت نویدی بر این است که مقررات بعدی دولت چه در قالب مصوبه هیئت وزیران و چه لوایحی که به مجلس ارائه می‌شود، سمت و سوی نقطه نظرات بازار سرمایه هم در نظر گرفته شود."
وی به بحث تجدید ارزیابی در بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: "همیشه اختلافی بین قوانین و استانداردهای حسابداری در تجدید ارزیابی وجود دارد. به طوری که دوره تناوب تجدید ارزیابی در استانداردهای حسابداری، متفاوت از قوانین و مقررات است. با تورم‌هایی که طی این سال‌ها و پس از آخرین تجدید ارزیابی‌ها رخ داده، دارایی‌ها عملا نیاز به ارزیابی مجدد دارند."
محمدی عنوان کرد: "شاید این تجدید ارزیابی در نگاه نخست موجب ورود منابع جدیدی به شرکت‌ها نشود، اما همین که موجب به‌روزرسانی ترازنامه شرکت‌ها و رقیق شدن سهام می‌شود، نقدشوندگی سهام را افزایش داده و استقبال به سهام را زیاد می‌کند؛ به طوری که برخی شرکت‌ها سرمایه در گردش بیشتری جذب کرده و اوضاع تولید بهبود می‌یابد."
رئیس هیئت مدیره کارگزاری هامرز تصریح کرد کرد: "به‌طور قطع، مصوبه اخیر دولت می‌تواند وعده‌ای برای بازار سرمایه به منظور کاهش دوره تناوب تجدید ارزیابی، افزایش سرمایه و معافیت مالیاتی باشد."
 


آخرین اخبار بورس اوراق بهادار

پرداخت بدون محدودیت در درگاه‌های پذیره‌نویسی الکترونیکی حق تقدمپرداخت بدون محدودیت در درگاه‌های پذیره‌نویسی الکترونیکی حق تقدم

در راستای تسهیل خدمت‌رسانی به سهامداران بازار سرمایه، قابلیت پرداخت بیش از ۱۰۰ میلیون تومان در درگاه‌های پذیره‌نویسی الکترونیکی حق تقدم فراهم شد.

80 بازدید

مشاهده
عرضه پروژه‌های مناطق آزاد در بورسعرضه پروژه‌های مناطق آزاد در بورس

برای ورود مناطق آزاد به بورس، مذاکراتی انجام شده و میز مشترکی شکل گرفته تا پروژه‌های سرمایه‌گذاری این نقاط به صورت صندوق یا شرکت پروژه در بازار سرمایه عرضه شود.

80 بازدید

مشاهده
تسهیل جذب نقدینگی صنایع با اوراق بدهیتسهیل جذب نقدینگی صنایع با اوراق بدهی

به سبب افزایش حجم تقاضا، موانع و نوع بهره‌مندی از ابزارها، تامین مالی بحث چندوجهی به حساب می‌آید.

60 بازدید

مشاهده
درخواست ابطال مصوبه جدید بورسدرخواست ابطال مصوبه جدید بورس

شکایت دو وکیل بابت مغایرت مصوبه جدید بورس به دیوان عدالت و درخواست ابطال

68 بازدید

مشاهده
۵۰ شرکت در صف ورود به بورس۵۰ شرکت در صف ورود به بورس

از دی سال گذشته 50 شرکت در صف ورود به بورس هستند و جلسات هیات پذیرش بصورت فوق‌العاده برگزار می‌شود.

52 بازدید

مشاهده
تغییر زمان‌بندی انتقال سهام عدالت متوفیان به وراثتغییر زمان‌بندی انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث

سامانه میراث برای متوفیان سال‌های ۱۳۸۴ تا ۳۱ تیرماه ۱۳۹۹ سهام عدالت بازگشایی شده تا فرایند انتقال سهام به وراث تسریع یابد.

61 بازدید

مشاهده
مانعی برای عرضه اولیه سهام بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی نیست.مانعی برای عرضه اولیه سهام بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی نیست.

مانع جدی برای عرضه اولیه سهام پالایشگاه ستاره خلیج فارس در بورس وجود ندارد و با ورود به بازار سرمایه ضمن شفاف‌ شدن فرآیندهای مالی...

71 بازدید

مشاهده