با هامرز، خدمات متمایز را در بازار سرمایه تجربه کنید.افتتاح حساب

عرضه پروژه‌های مناطق آزاد در بورس

اخبار/بورس اوراق بهادار

دوشنبه 30 بهمن 1402

|

مطالعه 2 دقیقه

|

129 بازدید

عرضه پروژه‌های مناطق آزاد در بورس
coma_iconcoma_icon

برای ورود مناطق آزاد به بورس، مذاکراتی انجام شده و میز مشترکی شکل گرفته تا پروژه‌های سرمایه‌گذاری این نقاط به صورت صندوق یا شرکت پروژه در بازار سرمایه عرضه شود.

به گزارش هامرز، حجت‌الله عبدالملکی با اشاره به اینکه ایران از کشورهای طراح روشی برای مناطق آزاد مشترک بوده و برای ایجاد این محدوده با ۲۱ کشور در حال مذاکره است، اعلام کرد: در انتصابات مناطق آزاد، پیشنهاداتی از سوی نمایندگان مجلس می‌شود اما فشار یا بایدی رخ نداده است.
برای ورود مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به بورس، مذاکراتی با مدیرعامل سازمان بورس (رئیس سازمان بورس/مدیرعامل بورس تهران) انجام شده و میز مشترکی شکل گرفته تا پروژه‌های سرمایه‌گذاری این نقاط به صورت صندوق یا شرکت پروژه در بازار سرمایه عرضه شود.
زیرا بسته‌های پیش‌بینی شده قابلیت این را دارد که با ارقام بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان در دسترس مردم قرار گیرند!
گزینه عرضه بسته‌های سرمایه‌گذاری در بورس به متقاضیان حضور در پروژه‌های مناطق آزاد به عنوان گزینه ارائه می‌شود تا در صورت نیاز طرحی انتخاب شود که تا ۳۰ درصد سرمایه‌گذاری مستقیم باشد و باقی از سوی بورس تامین شود.
دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد در این بخش به عنوان حامی و هدایتگر حضور دارد و  فعالیت‌ها باید از سوی بخش خصوصی انجام شود.
عرضه پروژه‌ها در بورس گزینه مهمی برای سرمایه‌گذاران است. در بسته‌های سرمایه‌گذاری طرح‌هایی از ۳ میلیارد تومان تا ۲ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده که تمام آن‌ها می‌توانند وارد بازار سرمایه شوند و دبیرخانه نیز آمادگی حمایت دارد.
با ورود پروژه‌های مناطق آزاد به بورس، امکان جذب سرمایه‌های خرد نیز وجود دارد. مذاکراتی با بانک مرکزی انجام شده تا پروژه‌های قابل عرضه در بورس نیز تضمین و پشتیبانی شود. زیرساخت‌ها هم برای انجام این کار فراهم شده اما هنوز پروژه‌ای با این روش فعالیت را آغاز نکرده که انتظار می‌رود سال ۱۴۰۳ تعدادی پروژه اجرا شود.
 


آخرین اخبار بورس اوراق بهادار

95 درصد بورس منفی شد!95 درصد بورس منفی شد!

در جریان عقب‌نشینی تمام‌عیار و ترس سهامداران از آینده، 95 درصد از نمادها با کاهش قیمت تا 7 درصدی مواجه شدند.

3 بازدید

مشاهده
وعده بهبود نقدشوندگی کارگزارانوعده بهبود نقدشوندگی کارگزاران

درباره ارتباط مالی بین شرکت‌های کارگزاری با صندوق توسعه بازار، تصمیماتی با توجه به بررسی‌های کانون کارگزاران و بخش بازار، گرفته شده که...

18 بازدید

مشاهده
بورس، محلی برای تامین نقدینگی بنگاه‌های اقتصادیبورس، محلی برای تامین نقدینگی بنگاه‌های اقتصادی

بازار سرمایه می‌تواند در افزایش تولید و اتمام پروژه‌های نیمه تمام در کشور کمک‌کننده باشد.

33 بازدید

مشاهده
برنامه‌های سازمان بورس برای شرکت‌هابرنامه‌های سازمان بورس برای شرکت‌ها

تهیه نمونه گزارش تفسیری مدیریت، تدوین دستورالعمل امتیازدهی به ناشران و اصلاح دستورالعمل‌های پذیرش در بورس و فرابورس از جمله اقداماتی بود که انجام شد.

41 بازدید

مشاهده
تقسیم دارایی سهام عدالت متوفیانتقسیم دارایی سهام عدالت متوفیان

سامانه میراث برای وراث متوفیان سهام عدالت راه‌اندازی شد تا انتظار ۱۸ ساله وراث برای تقسیم دارایی متوفیان به پایان برسد.

42 بازدید

مشاهده
درخواست بررسی کاهش اعتبار کارگزاری‌هادرخواست بررسی کاهش اعتبار کارگزاری‌ها

اکثر بانک‌های طرف قرارداد کارگزاری‌ها نظیر سامان، تجارت، شهر، ملی و پارسیان به صورت ناگهانی اقدام به توقف تخصیص یا کاهش اعتبار اعطایی به کارگزاری‌ها کرده و...

81 بازدید

مشاهده
اختلال هسته معاملاتی فرابورساختلال هسته معاملاتی فرابورس

بروز مشکل در تجهیزات سخت‌افزاری زیرساخت سامانه فرابورس، علت اصلی توقف معاملات این بورس شد که پس از شناسایی مشکل، تیم فنی مشغول رفع آن است.

78 بازدید

مشاهده