با هامرز، خدمات متمایز را در بازار سرمایه تجربه کنید.افتتاح حساب

بورس، محلی برای تامین نقدینگی بنگاه‌های اقتصادی

اخبار/بورس اوراق بهادار

سه‌شنبه 14 فروردین 1403

|

مطالعه 3 دقیقه

|

33 بازدید

بورس، محلی برای تامین نقدینگی بنگاه‌های اقتصادی
coma_iconcoma_icon

بازار سرمایه می‌تواند در افزایش تولید و اتمام پروژه‌های نیمه تمام در کشور کمک‌کننده باشد.

به گزارش هامرز، محمود سیجانی در گفت‌وگویی، تامین نقدینگی را به عنوان مهمترین مشکل واحدهای تولیدی معرفی کرد و اظهار داشت: این امر باعث ایجاد معضلات بزرگ و عدیده برای این واحدها و نیز سنگ‌اندازی‌ها در تولید بنگاه‌های اقتصادی شده است.

وی بازار سرمایه را به عنوان بازاری مناسب برای تامین نقدینگی مورد نیاز بنگاه‌های تولیدی معرفی کرد و افزود: بازار سهام می‌تواند به عنوان بهترین بازار برای تامین نقدینگی پروژه‌های بزرگ و شاخص معرفی شود، بنابراین بهتر است سازمان بورس تصمیماتی را برای افزایش حجم ورود سرمایه‌های خرد به بازار سهام و نیز هدایت آنها به مدار تولید اتخاذ کند. سیجانی معتقد است: در وضعیت فعلی اقتصاد کشور، بازار سرمایه می‌تواند در افزایش تولید و اتمام پروژه‌های نیمه تمام در کشور کمک کننده باشد.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان تهران به اعتماد واحدهای تولیدی در زمینه تامین مالی از طریق بازار سرمایه اشاره کرد و ادامه داد: بنگاه‌هایی که تولید آن‌ها تحت تاثیر کمبود نقدینگی متوقف شده می‌توانند واحدهای تولیدی خود را با کمک بازار سرمایه احیا ببخشند و بار دیگر به مدار تولید بازگردند.

وی خاطرنشان کرد: همچنین برای بنگاه‌های تولیدی که در حال تولید کالاهای صادراتی هستند، امکان تامین نقدینگی از این محل را فراهم کرده تا ضمن توسعه واحدهای تولیدی خود باعث افزایش صادرات کالاهای خود در بازارهای هدف شوند.

سیجانی به مشکلات سیستم بانکی برای تامین نقدینگی واحدهای تولیدی تاکید کرد و گفت: اکنون حدود یک سالی است که بانک‌ها به دلیل تراز منفی و نیز دیگر مسایل موجود در بانک‌ها، سیاست انقباضی را در پیش گرفتند.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان تهران به وجود مشکلات عدیده در تامین منابع مالی واحدهای تولیدی اشاره کرد و اظهار داشت: در وضعیت فعلی، بازار سرمایه می‌تواند بهترین محل برای تامین نقدینگی مورد نیاز بنگاه‌های اقتصادی باشد. وی معتقد است: این بازار مکانی مناسب برای پروژه‌هایی خواهد بود که در بحث راه‌اندازی و نیز ادامه فعالیت‌های خود با مشکل نقدینگی مواجهه هستند.

وی با اشاره به نقش بازار سرمایه در افزایش اشتغال‌زایی افزود: در بحث تامین منابع مالی بنگاه‌های تولیدی و طرح‌های توسعه‌ای که نتیجه آن افزایش تولید است، بازار سرمایه می‌تواند با تاثیر مستقیم در اشتغال‌زایی واحدهای تولیدی و پروژه‌های نیمه تمام همراه باشد. سیجانی در پایان گفت: در این راستا به ازای ایجاد یک شغل مستقیم در واحدهای صنعتی سه یا پنج شغل غیرمستقیم ایجاد خواهد شد، وجود چنین مسایلی باعث شده تا بازار سرمایه بتواند اثر بسیار زیادی را در ایجاد و حفظ اشتغال در اقتصاد کشور داشته باشد.


آخرین اخبار بورس اوراق بهادار

95 درصد بورس منفی شد!95 درصد بورس منفی شد!

در جریان عقب‌نشینی تمام‌عیار و ترس سهامداران از آینده، 95 درصد از نمادها با کاهش قیمت تا 7 درصدی مواجه شدند.

2 بازدید

مشاهده
وعده بهبود نقدشوندگی کارگزارانوعده بهبود نقدشوندگی کارگزاران

درباره ارتباط مالی بین شرکت‌های کارگزاری با صندوق توسعه بازار، تصمیماتی با توجه به بررسی‌های کانون کارگزاران و بخش بازار، گرفته شده که...

18 بازدید

مشاهده
برنامه‌های سازمان بورس برای شرکت‌هابرنامه‌های سازمان بورس برای شرکت‌ها

تهیه نمونه گزارش تفسیری مدیریت، تدوین دستورالعمل امتیازدهی به ناشران و اصلاح دستورالعمل‌های پذیرش در بورس و فرابورس از جمله اقداماتی بود که انجام شد.

41 بازدید

مشاهده
تقسیم دارایی سهام عدالت متوفیانتقسیم دارایی سهام عدالت متوفیان

سامانه میراث برای وراث متوفیان سهام عدالت راه‌اندازی شد تا انتظار ۱۸ ساله وراث برای تقسیم دارایی متوفیان به پایان برسد.

42 بازدید

مشاهده
درخواست بررسی کاهش اعتبار کارگزاری‌هادرخواست بررسی کاهش اعتبار کارگزاری‌ها

اکثر بانک‌های طرف قرارداد کارگزاری‌ها نظیر سامان، تجارت، شهر، ملی و پارسیان به صورت ناگهانی اقدام به توقف تخصیص یا کاهش اعتبار اعطایی به کارگزاری‌ها کرده و...

81 بازدید

مشاهده
اختلال هسته معاملاتی فرابورساختلال هسته معاملاتی فرابورس

بروز مشکل در تجهیزات سخت‌افزاری زیرساخت سامانه فرابورس، علت اصلی توقف معاملات این بورس شد که پس از شناسایی مشکل، تیم فنی مشغول رفع آن است.

78 بازدید

مشاهده