با هامرز، خدمات متمایز را در بازار سرمایه تجربه کنید.افتتاح حساب

بازبینی کلی در دستورالعمل‌های پذیرش بورس و فرابورس

اخبار/بورس اوراق بهادار

شنبه 29 مهر 1402

|

مطالعه 3 دقیقه

|

192 بازدید

بازبینی کلی در دستورالعمل‌های پذیرش بورس و فرابورس
coma_iconcoma_icon

دستورالعمل‌های پذیرش بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران، برای اولین بار از زمان تصویب آن در نیمه دوم دهه هشتاد، مورد بازبینی کلی قرار گرفته است.

به گزارش هامرز، زینب فلاح گفت: بنا به اعلام رئیس مرکز مشاوران حقوقی و تدوین مقررات بازار سرمایه، پیرو برگزاری جلسات متعدد کمیته تدوین مقررات، دستورالعمل‌های پذیرش بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران، برای اولین بار از زمان تصویب آن در نیمه دوم دهه هشتاد، مورد بازبینی کلی قرار گرفته است.
زینب فلاح، رئیس مرکز مشاوران حقوقی و تدوین مقررات سازمان بورس و اوراق بهادار در گفت‌وگویی بیان کرد: «دستورالعمل پذیرش اوراق بهادار در بورس اوراق بهادار تهران» و «دستورالعمل پذیرش، عرضه و نقل و انتقال اوراق بهادار در فرابورس ایران» که در سال‌های ١٣٨٦ و ١٣٨٨ به تصویب هیأت مدیره سازمان بورس رسیده ‌است، در طی سنوات گذشته در مواردی به صورت جزئی اصلاح گردیده؛ اما در سال جاری، به پیشنهاد بورس‌ها برای نخستین بار جهت بازبینی کلی در دستور کار کمیته تدوین مقررات بازار سرمایه قرار گرفت.
زینب فلاح افزود: جلسات کمیته یاد شده با حضور مدیران و کارشناسان حوزه‌های ذی‌ربط در سازمان و نیز مدیرعامل و معاونین شرکت بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران، تشکیل و بر اساس آن، تغییرات و اصلاحات موثری در مفاد این دستورالعمل‌ها پیشنهاد و مورد بررسی قرار گرفت. از جمله تغییرات اساسی؛ ایجاد دو تابلو تحت عنوان تابلوی اصلی و تابلوی فرعی در بازار دوم بورس اوراق بهادار تهران و همچنین تغییر عنوان بازار شرکت‌های کوچک و متوسط به «بازار نوآفرین» و تشکیل دو تابلوی رشد و دانش‌بنیان در ذیل آن در فرابورس اشاره کرد.
وی ادامه داد: در صورت تصویب اصلاحات پیشنهادی، پذیرش شرکت‌های «دانش‌بنیان»، «فناور»، «خلاق» در تابلوی دانش‌بنیان فرابورس انجام خواهد شد ضمن آن که بر اساس مقررات کنونی، کماکان پذیرش شرکت‌های «فعال در حوزه اقتصاد دیجیتال» در بورس تهران نیز امکان‌پذیر است.
فلاح تصریح کرد: پیش‌بینی مدیریت تعارض منافع در اتخاذ تصمیمات هیأت‌های پذیرش، تعدیل حداقل سرمایه متقاضی پذیرش سهام در بازارها، تحدید بازار پایه فرابورس از طریق بازار توافقی و بازار نوآفرین و الحاق چند پیوست به دستورالعمل پذیرش فرابورس از دیگر تغییرات اصلاحی مورد پیشنهاد در این دستورالعمل‌هاست. در همین راستا و در اجرای ماده ٧ «قانون بازار اوراق بهادار» و ماده ٣٠ الحاقی به «قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار»، به منظور بهره‌مندی از نظرات عموم، علی‌الخصوص صاحب‌نظران و فعالان در حوزه این بازار در تدوین نهایی این دستورالعمل‌ها، پیش‌نویس اصلاحات دستورالعمل‌های یادشده، به شرح پیوند زیر منتشر می‌شود. بر این اساس از تمامی فعالان بازار سرمایه و نیز صاحب‌نظران در این حوزه دعوت می‌شود نظرات و پیشنهادهای خود را درخصوص پیش‌نویس‌های تهیه‌شده به پایگاه قوانین و مقررات بازار سرمایه ارسال کنند.
 


آخرین اخبار بورس اوراق بهادار

پرداخت بدون محدودیت در درگاه‌های پذیره‌نویسی الکترونیکی حق تقدمپرداخت بدون محدودیت در درگاه‌های پذیره‌نویسی الکترونیکی حق تقدم

در راستای تسهیل خدمت‌رسانی به سهامداران بازار سرمایه، قابلیت پرداخت بیش از ۱۰۰ میلیون تومان در درگاه‌های پذیره‌نویسی الکترونیکی حق تقدم فراهم شد.

80 بازدید

مشاهده
عرضه پروژه‌های مناطق آزاد در بورسعرضه پروژه‌های مناطق آزاد در بورس

برای ورود مناطق آزاد به بورس، مذاکراتی انجام شده و میز مشترکی شکل گرفته تا پروژه‌های سرمایه‌گذاری این نقاط به صورت صندوق یا شرکت پروژه در بازار سرمایه عرضه شود.

82 بازدید

مشاهده
تسهیل جذب نقدینگی صنایع با اوراق بدهیتسهیل جذب نقدینگی صنایع با اوراق بدهی

به سبب افزایش حجم تقاضا، موانع و نوع بهره‌مندی از ابزارها، تامین مالی بحث چندوجهی به حساب می‌آید.

60 بازدید

مشاهده
درخواست ابطال مصوبه جدید بورسدرخواست ابطال مصوبه جدید بورس

شکایت دو وکیل بابت مغایرت مصوبه جدید بورس به دیوان عدالت و درخواست ابطال

68 بازدید

مشاهده
۵۰ شرکت در صف ورود به بورس۵۰ شرکت در صف ورود به بورس

از دی سال گذشته 50 شرکت در صف ورود به بورس هستند و جلسات هیات پذیرش بصورت فوق‌العاده برگزار می‌شود.

52 بازدید

مشاهده
تغییر زمان‌بندی انتقال سهام عدالت متوفیان به وراثتغییر زمان‌بندی انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث

سامانه میراث برای متوفیان سال‌های ۱۳۸۴ تا ۳۱ تیرماه ۱۳۹۹ سهام عدالت بازگشایی شده تا فرایند انتقال سهام به وراث تسریع یابد.

61 بازدید

مشاهده
مانعی برای عرضه اولیه سهام بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی نیست.مانعی برای عرضه اولیه سهام بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی نیست.

مانع جدی برای عرضه اولیه سهام پالایشگاه ستاره خلیج فارس در بورس وجود ندارد و با ورود به بازار سرمایه ضمن شفاف‌ شدن فرآیندهای مالی...

71 بازدید

مشاهده