با هامرز، خدمات متمایز را در بازار سرمایه تجربه کنید.افتتاح حساب

برنامه‌های سازمان بورس برای شرکت‌ها

اخبار/بورس اوراق بهادار

دوشنبه 06 فروردین 1403

|

مطالعه 5 دقیقه

|

41 بازدید

برنامه‌های سازمان بورس برای شرکت‌ها
coma_iconcoma_icon

تهیه نمونه گزارش تفسیری مدیریت، تدوین دستورالعمل امتیازدهی به ناشران و اصلاح دستورالعمل‌های پذیرش در بورس و فرابورس از جمله اقداماتی بود که انجام شد.

به گزارش هامرز، ولی‌اله جعفری در خصوص اقدامات مدیریت نظارت بر ناشران سازمان بورس در سال ۱۴۰۲، اعلام کرد: تهیه نمونه گزارش تفسیری مدیریت، تهیه نمونه گزارش فعالیت هیات مدیره، تدوین دستورالعمل امتیازدهی به ناشران و اصلاح دستورالعمل‌های پذیرش در بورس و فرابورس از جمله اقداماتی بود که انجام شد.
سال ۹۶ دستورالعمل‌ افشا مورد اصلاح قرار گرفت و حذف الزام انتشار EPS یکی از مهمترین اصلاحات انجام شده بود و گزارش تفسیری مدیریت جایگزین آن شد. سال ۹۶ تدوین راهنمای بکارگیری و ضوابط تهیه گزارش تفسیری مدیریت در دستور کار قرار گرفت. در این زمینه یک نمونه راهنما برای ارائه نحوه تهیه گزارش تفسیری مدیریت ارائه شد اما ناشران این گزارش را طبق خواسته تهیه نکردند.
سال جاری نمونه به صورت کامل به ناشران ارایه شد تا حداقل اطلاعات مشخص شده و جداول تعیین شده را تکمیل کنند. آخرین نمونه گزارش مربوط به سال ۸۹ بود که به شرکت‌ها ابلاغ شد و در این بازه زمانی اتفاقات بسیاری رخ داد. به دلیل اصلاح دستورالعمل‌های ناشران طی سنوات اخیر، آغاز فعالیت بازارگردان‌ها و تدوین مصوباتی همانند افشای زمین و ساختمان و افشای دعاوی حقوقی و سایر موضوعات ضروری بود نمونه گزارش فعالیت هیات مدیره مورد بازبینی قرار گیرد.
در این زمینه نمونه گزارشی ارائه شد تا شرکت‌ها اطلاعات مهم و مورد نیاز را به سهامداران ارایه دهند. باید در گزارش‌ها حداقلی در نظر گرفته شود تا انتظارات بازار را برآورده کند و جزییات فعالیت بازارگردان در زمینه حمایت از سهام و میزان نقدشوندگی سهم در اختیار سهامداران قرار گیرد. نمونه گزارش فعالیت هیات مدیره در اختیار شرکت‌ها قرار گرفته و برای مجامع پیش رو شرکت‌ها باید گزارش فعالیت هیات مدیره را طبق نمونه تهیه کنند.
سازمان بورس دستورالعملی را در خصوص امتیازدهی به ناشران تدوین و به تصویب رسانده است. در این دستوالعمل فعالیت بر اساس برخی معیارهای مشخص بررسی و رتبه‌بندی خواهد شد. ناشران تا قبل از سال ۹۶ رتبه‌بندی می‌شدند اما از سال ۹۶ تا کنون به دلیل حذف الزام به انتشار اطلاعات پیش‌‌بینی درآمد هر سهم و در نتیجه نبود امکان رتبه‌بندی بر اساس معیارهای قبلی رتبه‌بندی نشده بودند. در صورت ایجاد زیرساخت‌های سامانه مورد نیاز در شهریور ماه ۱۴۰۳ همه ناشران را پس از هفت سال طبقه‌بندی و پس از آن برای هر سال اجرا خواهیم کرد.
طبق دستورالعمل قرار شد شرکت‌های حاضر در بورس و فرابورس بر اساس برخی متغیرهای مشابه با یکدیگر (همانند میزان سهام شناور آزاد) دسته‌بندی شوند.
در این زمینه دستورالعمل پذیرش در فرابورس مورد اصلاح قرار گرفت و مهمترین خروجی اصلاحات انجام شده، راه‌اندازی بازار نوآفرین بود. این بازار دارای ۲ تابلوی رشد و دانش‌بنیان است. تابلوی رشد برای شرکت‌های نوآفرین است که تاکنون مشابه آن در بازار نبود. اکنون یک بیمارستان پذیرش شده و امکان پذیرش مجموعه‌های دیگری که مشابه آن قبلا در بازار وجود نداشته فراهم شده است.
تا کنون تعدادی از شرکت‌ها در تابلوی رشد پذیرش شدند و در این میان شرکت‌های دیگری هم به دنبال پذیرش هستند. مشابه این شرکت‌ها در بازار سرمایه وجود نداشت. شرکت‌های خلاق، نوپا و مبتنی بر اقتصاد دیجیتال در تابلوی دانش‌بنیان پذیرش می‌شوند. در میان اصلاح دستورالعمل پذیرش، سرمایه‌ها بروز شدند و حداقل سرمایه شرکت‌هایی که متقاضی پذیرش هستند یا اکنون در بورس و فرابورس هستند، افزایش پیدا کرده است.
تقریبا هر هفته جلسات هیات پذیرش در بورس و فرابورس برگزار می‌شود. در فرابورس شرکت‌های فعال در اقتصاد دیجیتال، نوپا، خلاق و دانش بنیان پذیرش می‌شوند. از میان شرکت‌ها در بورس صرفا شرکت فعال در اقتصاد دیجیتال پذیرش می‌شود. بنابراین دامنه شمول شرکت‌هایی که در بورس پذیرش می‌شوند محدودتر است. دیجی کالا متقاضی پذیرش در بورس است هنوز فرآیند پذیرش آن به اتمام نرسیده است.
نماد متوقف در بورس فقط شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت است که از ۳۸۵ نماد بورسی، ۲۸ نماد طبق مصوبه شورای عالی بورس متوقف هستند. در فرابورس نماد متوقف وجود ندارد اما در بازار ‌پایه ۱۶ نماد متوقف هستند. سال ۱۴۰۲ نماد بانک آینده بعد از ۲ سال توقف مورد بازگشایی قرار گرفت. اکنون ماده واحده‌ای در حال تصویب است که نمادهای معاملاتی با توقف طولانی مدت به ‌تدریج با انتقال به بازار توافقی مورد بازگشایی قرار می‌گیرد.
اصلاح دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات، رتبه‌‌بندی ناشران بعد از هفت سال، ‌تداوم برگزاری میز صنایع، ‌اصلاح دستورالعمل معاملات با اشخاص وابسته و ‌تدوین دستورالعمل ارزش‌گذاری اوراق بهادار از جمله اقداماتی است که در دستور کار قرار گرفته است.
 


آخرین اخبار بورس اوراق بهادار

95 درصد بورس منفی شد!95 درصد بورس منفی شد!

در جریان عقب‌نشینی تمام‌عیار و ترس سهامداران از آینده، 95 درصد از نمادها با کاهش قیمت تا 7 درصدی مواجه شدند.

2 بازدید

مشاهده
وعده بهبود نقدشوندگی کارگزارانوعده بهبود نقدشوندگی کارگزاران

درباره ارتباط مالی بین شرکت‌های کارگزاری با صندوق توسعه بازار، تصمیماتی با توجه به بررسی‌های کانون کارگزاران و بخش بازار، گرفته شده که...

18 بازدید

مشاهده
بورس، محلی برای تامین نقدینگی بنگاه‌های اقتصادیبورس، محلی برای تامین نقدینگی بنگاه‌های اقتصادی

بازار سرمایه می‌تواند در افزایش تولید و اتمام پروژه‌های نیمه تمام در کشور کمک‌کننده باشد.

32 بازدید

مشاهده
تقسیم دارایی سهام عدالت متوفیانتقسیم دارایی سهام عدالت متوفیان

سامانه میراث برای وراث متوفیان سهام عدالت راه‌اندازی شد تا انتظار ۱۸ ساله وراث برای تقسیم دارایی متوفیان به پایان برسد.

42 بازدید

مشاهده
درخواست بررسی کاهش اعتبار کارگزاری‌هادرخواست بررسی کاهش اعتبار کارگزاری‌ها

اکثر بانک‌های طرف قرارداد کارگزاری‌ها نظیر سامان، تجارت، شهر، ملی و پارسیان به صورت ناگهانی اقدام به توقف تخصیص یا کاهش اعتبار اعطایی به کارگزاری‌ها کرده و...

81 بازدید

مشاهده
اختلال هسته معاملاتی فرابورساختلال هسته معاملاتی فرابورس

بروز مشکل در تجهیزات سخت‌افزاری زیرساخت سامانه فرابورس، علت اصلی توقف معاملات این بورس شد که پس از شناسایی مشکل، تیم فنی مشغول رفع آن است.

78 بازدید

مشاهده