با هامرز، خدمات متمایز را در بازار سرمایه تجربه کنید.افتتاح حساب

ماده ۳۲ قانون بازار اوراق بهادار و ابطال معاملات بازار!

اخبار/بورس اوراق بهادار

دوشنبه 18 اردیبهشت 1402

|

مطالعه 3 دقیقه

|

118 بازدید

ماده ۳۲ قانون بازار اوراق بهادار و ابطال معاملات بازار!
coma_iconcoma_icon

مجید عشقی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی در ارتباط با احتمال بسته شدن بازار، به دلیل منفی شدن بیش از 5 درصدی شاخص کل بورس و اعمال ماده 32 قانون بازار و اوراق بهادار گفت: خیر، بازار را نمی بندیم.

شاخص کل بورس اوراق بهادار با اصلاح 8.9 درصدی در دو روز متوالی و کاهش 220807 واحد به 2314407 رسید. 5.15 درصد از حجم اصلاح شاخص، مختص معاملات امروز بود.

برای هر شخصی که کهنه کار این بازار پرفراز و نشیب باشد و سرما و گرمای آن را چشیده باشد، قطعا این ارقام زنگ خطری است برای هیجانات غیراصولی بازار، و اما زنگ خطر بعدی، بی توجهی به قوانین بازار بورس بود، بدون شک فعالان بازار سرمایه از ماده ۳۲ قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران باخبرند و نادیده گرفتن این قوانین نمی تواند تغییری در اصل صورت مسئله ایجاد نماید.

طبق دستورالعمل اجرایی این ماده: سازمان مجاز است با تشخیص شرایط اضطراری، دستور تعطیل و یا توقف انجام معاملات هر یک از بورس ها را حداکثر به مدت سه روز کاری صادر نماید. در صورت تداوم شرایط اضطراری، مدت مزبور با تصویب شورا قابل تمدید خواهد بود.

تبصره _ شرایط اضطرار بر اساس آن دستورالعمل اجرایی خواهد بود که به پیشنهاد سازمان به تأیید شورا می رسد.

در اجرای تبصره ماده ۳۲ قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران مصوب آذرماه ۸۴ مجلس شورای اسلامی، این دستورالعمل در ۶ ماده و سه تبصره در تاریخ ۲۲ /۱ /۱۳۹۰ به تأیید شورای عالی بورس و اوراق بهادار رسید.

در این راستا بسیاری از فعالان و تحلیلگران بورسی اظهار نگرانی کرده و در صدد اجرایی شدن این قانون برآمدند، در این بین توییت یکی از اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس و عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس، بیشتر مد نظر قرار گرفته و خبرساز شد.

"محسن علیزاده" امروز (هجدهم اردیبهشت 1402) در صفحه خود در فضای مجازی نوشت: دولت با حمایت از بورس، روند متعادل آن را تداوم داده و سرمایه‌های خرد را حفظ کنند، وگرنه تجربه نشان داده با خروج پول از بازار سرمایه، هم کنترل بازار ارز، مسکن، خودرو و... بسیار دشوار خواهد بود و هم حفظ سرمایه‌ اجتماعی دولت.

این نماینده مجلس افزود: طی تماس تلفنی با رییس سازمان بورس در خصوص منفی شدن بیش از پنج درصدی شاخص کل بورس و اعمال ماده ۳۲ قانون بازار و اوراق بهادار مذاکره کردم، در صورت تداوم وضعیت، اعمال ماده ۳۲ قانون لازم و ضروریست.

در این راستا مجید عشقی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی در ارتباط با احتمال بسته شدن بازار، به دلیل منفی شدن بیش از 5 درصدی شاخص کل بورس و اعمال ماده 32 قانون بازار و اوراق بهادار گفت: خیر، بازار را نمی بندیم.


آخرین اخبار بورس اوراق بهادار

بلاتکلیفی فعالان بازار سرمایهبلاتکلیفی فعالان بازار سرمایه

بازار سهام با نوسان محدودِ شاخص در حوالی کانال دو میلیون واحدی همراه شده...

9 بازدید

مشاهده
فراخوانی شرکت‌ها برای تجدید ارزیابی داراییفراخوانی شرکت‌ها برای تجدید ارزیابی دارایی

با هدف همگرایی و نزدیک‌تر شدن ارزش بازار سهام و ارزش ذاتی شرکت‌ها از طریق انجام افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها...

14 بازدید

مشاهده
واریز وجه به کارگزاری بدون محدودیتواریز وجه به کارگزاری بدون محدودیت

فعالین بازار سرمایه، بدون محدودیت مبلغ تراکنش می‌توانند تنها از محل کارت بانکی متعلق به خود، وجوه را به حساب کارگزاری‌ها واریز کنند.

51 بازدید

مشاهده
تغییر دامنه نوسان و تاسیس بورس بین‌المللتغییر دامنه نوسان و تاسیس بورس بین‌الملل

مجید عشقی در نشست تخصصی با مدیران و فعالان اقتصادی با موضوع تامین مالی مناطق آزاد از طریق بازار سرمایه در نمایشگاه کیش اینوکس، گفت...

45 بازدید

مشاهده
جزئیات فرآیند انتقال سهام عدالت متوفیان به وراثجزئیات فرآیند انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث

برای انتقال سهام عدالت افراد فوت ‌شده در یک فرایند همکاری بین قوه قضائیه، سازمان ثبت احوال، سازمان بورس و شرکت سپرده‌گذاری مرکزی قرار شده است...

77 بازدید

مشاهده
واریز سود سهام عدالت تا آخر آذرواریز سود سهام عدالت تا آخر آذر

زمان واریز سود بیش از 49 میلیون دارنده سهام عدالت قطعا تا پایان آذر خواهد بود...

74 بازدید

مشاهده
ضریب اعتباری خرید سهام از 60% به 65% افزایش یافت.ضریب اعتباری خرید سهام از 60% به 65% افزایش یافت.

سازمان بورس در تصمیمی جدید، اقدام به افزایش ضریب اعتباری از 60 به 65 درصد کرد تا شاید کمک و مرهمی باشد بر بازار سهام آشفته!

82 بازدید

مشاهده