با هامرز، خدمات متمایز را در بازار سرمایه تجربه کنید.افتتاح حساب

بلاتکلیفی فعالان بازار سرمایه

اخبار/بورس اوراق بهادار

سه‌شنبه 07 آذر 1402

|

مطالعه 3 دقیقه

|

70 بازدید

بلاتکلیفی فعالان بازار سرمایه
coma_iconcoma_icon

بازار سهام با نوسان محدودِ شاخص در حوالی کانال دو میلیون واحدی همراه شده...

به گزارش هامرز، فردین آقابزرگی درباره اوضاع هفته‌های اخیر بازار سهام که با نوسان محدودِ شاخص در حوالی کانال دو میلیون واحدی همراه شده، اعلام کرد: نزدیک ‌شدن نماگر اصلی بازار به کف کانال ۲ میلیون واحد، یک نکته قابل‌تاملی دارد و آن این است که با توجه به پایین بودن ارزش معاملات خرد سهام، خریدها چندان قدرتمند نیست و شرایطی را رقم زده که نمی‌توان به ‌عملکرد مثبت بورس در آینده نزدیک چندان خوش‌بین بود. سایر بازارهای رقیب نیز به همین منوال یک روز مثبت و یک روز منفی‌ هستند و به همین دلیل سرمایه‌گذاران در بلاتکلیفی محض به سر می‌برند.
شاید برخی تغییرات در سیاست‌های بانک مرکزی بتواند روند بازارها را تغییر دهد اما با توجه به سیاست‌های تحکمی برای کنترل انتظارات تورمی، به نظر می‌رسد تا زمان انتخابات مجلس، نوسانات کم‌مقدار بازارها تداوم یابد. کما اینکه ممکن است کسری بودجه ۱۴۰۳ نیز همانند بودجه ۱۴۰۲ راهی برای تامین کسری منابع دولتی باشد.
علت درجا زدن‌های مکرر شاخص هم ناشی از دلایل مختلف و ریشه در پدیده رکود معاملاتی سهام ناشی از توقف انتظارات تورمی به دنبال سرکوب قیمت‌ها دارد.
بررسی تکنیکال شاخص‌ کل بورس هم مؤید این نکته است که با برخورد به حمایت استاتیک احتمالا روند متعادلی در پیش باشد اما به دلیل خروج ادامه‌دار پول حقیقی و تداوم بسط‌نشینی برای فروش، سناریوی افت فشار فروش محقق نخواهد شد. با این‌ حال بعید نیست با سرد شدن تب جنگ و تنش‌های خاورمیانه در ماه‌های پیش ‌رو، روال کم‌‌رمقی معاملات از این بازار رخت بربندد و سرمایه‌گذاران بیشتری به سمت تقاضا حرکت کنند.
در چنین شرایطی اغلب تکنیکالیست‌‌‌‌‌‌‌‌ها بر این باورند با احتمال پایداری شرایط فعلی، نماگر اصلی بازار سهام راهی سخت برای از دست دادن این کانال در پیش دارد اما به محض برخورد با محرک مثبت، به‌ تدریج در مسیر حرکت به سمت محدوده‌های بالاتر خواهد بود.
بورس در سال جاری بیشترین ضربه را از جانب سیاستگذاری‌های اقتصادی خورد که به عنوان یکی از عوامل موثر بر سقوط قیمت سهام، موجی از بی‌‌اعتمادی‌ها را رقم زد. اتفاقی که همچنان بر روند داد‌ و ستدها اثرگذار بوده و مسبب خروج پول پیوسته از بازار است. به اعتقاد کارشناسان بنیادی، اغلب سهام در سطوح ارزنده قیمتی قرار دارند ولی سایه سیاستگذاری‌های دوگانه و مبهم مانع از جذب سرمایه‌های جدیدی می‌شود.
 


آخرین اخبار بورس اوراق بهادار

پرداخت بدون محدودیت در درگاه‌های پذیره‌نویسی الکترونیکی حق تقدمپرداخت بدون محدودیت در درگاه‌های پذیره‌نویسی الکترونیکی حق تقدم

در راستای تسهیل خدمت‌رسانی به سهامداران بازار سرمایه، قابلیت پرداخت بیش از ۱۰۰ میلیون تومان در درگاه‌های پذیره‌نویسی الکترونیکی حق تقدم فراهم شد.

80 بازدید

مشاهده
عرضه پروژه‌های مناطق آزاد در بورسعرضه پروژه‌های مناطق آزاد در بورس

برای ورود مناطق آزاد به بورس، مذاکراتی انجام شده و میز مشترکی شکل گرفته تا پروژه‌های سرمایه‌گذاری این نقاط به صورت صندوق یا شرکت پروژه در بازار سرمایه عرضه شود.

81 بازدید

مشاهده
تسهیل جذب نقدینگی صنایع با اوراق بدهیتسهیل جذب نقدینگی صنایع با اوراق بدهی

به سبب افزایش حجم تقاضا، موانع و نوع بهره‌مندی از ابزارها، تامین مالی بحث چندوجهی به حساب می‌آید.

60 بازدید

مشاهده
درخواست ابطال مصوبه جدید بورسدرخواست ابطال مصوبه جدید بورس

شکایت دو وکیل بابت مغایرت مصوبه جدید بورس به دیوان عدالت و درخواست ابطال

68 بازدید

مشاهده
۵۰ شرکت در صف ورود به بورس۵۰ شرکت در صف ورود به بورس

از دی سال گذشته 50 شرکت در صف ورود به بورس هستند و جلسات هیات پذیرش بصورت فوق‌العاده برگزار می‌شود.

52 بازدید

مشاهده
تغییر زمان‌بندی انتقال سهام عدالت متوفیان به وراثتغییر زمان‌بندی انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث

سامانه میراث برای متوفیان سال‌های ۱۳۸۴ تا ۳۱ تیرماه ۱۳۹۹ سهام عدالت بازگشایی شده تا فرایند انتقال سهام به وراث تسریع یابد.

61 بازدید

مشاهده
مانعی برای عرضه اولیه سهام بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی نیست.مانعی برای عرضه اولیه سهام بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی نیست.

مانع جدی برای عرضه اولیه سهام پالایشگاه ستاره خلیج فارس در بورس وجود ندارد و با ورود به بازار سرمایه ضمن شفاف‌ شدن فرآیندهای مالی...

71 بازدید

مشاهده