با هامرز، خدمات متمایز را در بازار سرمایه تجربه کنید.افتتاح حساب

حال و هوای بازار بورس در گرو اخبار خودرو

اخبار/بورس اوراق بهادار

شنبه 20 خرداد 1402

|

مطالعه 3 دقیقه

|

48 بازدید

حال و هوای بازار بورس در گرو اخبار خودرو
coma_iconcoma_icon

بازار بورس اوراق بهادار تهران امروز، از همان ابتدا تحت تاثیر فشار فروش بالایی قرار گرفت و جامه ای قرمز بر تن کرد.

بازاری که در چندین روز گذشته فکر می کردیم متعادل شده، باری دیگر به دنبال گروه خودرو با فشار عجیب فروش مواجه شد؛ به طوری که تا پایان بازار بسیاری از سهم ها همچنان در صف فروش باقی ماندند.

برخلاف عرضه های دستوری که در اردیبهشت ماه شاهد آن بودیم، عرضه های امروز بی دلیل نبود و شفاف سازی منتشر شده از سوی شرکت ایران خودرو کل بازار سهام را تحت تاثیر قرار داد.

از آن جایی که ایران خودرو در آخرین صورت های مالی خود، ۲۰ هزار میلیارد تومان درآمد تحت عنوان «جبران زیان ناشی از اعمال قیمت های دستوری» شناسایی کرده است؛ بسیاری بر این باور بودند که با پرداخت این مبلغ می توان به گروه خودرویی امیدوار بود، اما در شفاف سازی جدید ایران خودرو که در هفدهم خرداد ماه در سامانه کدال منتشر شد، اعلام شد که «با توجه به عدم وجود شواهدی بابت شناسايی درآمد به طرفيت مطالبات از دولت و عدم پذيرش مطالبات از سوی دولت محترم و رعايت استاندارد حسابداری در خصوص فرايند شناسايی درآمد» دولت چنین پولی را پرداخت نخواهد کرد. طی قوانین و مصوبات مربوط به قیمت گذاری دستوری، دولت محترم ملزم به پرداخت خسارت ناشی از تحمیل این قیمت ها بر تولید کننده می باشد؛ اما از آنجا که ایران خودرو توسط مدیران دولتی اداره می گردد، بعید است که این شرکت بتواند چنین خسارتی را دریافت نماید؛ این امر در شفاف سازی ایران خودرو نیز کاملا مشهود است.

در این راستا ایجاد صف فروش سنگین در نمادهای گروه خودرویی برای معاملات امروز دور از ذهن نبود. با اینکه از دید بسیاری از فعالان بازار سرمایه و بنیادی کاران این کارزار گروه خودرو لیدر مناسبی برای این حرکت عظیم نخواهد بود، اما همگان بر این مهم واقفند که هیچگاه نمی توان ترس ناشی از اخبار، حرکت توده واری موجود در بازار سرمایه و ماهی گرفتن حقوقی ها را از این آب گل آلود نادیده گرفت.

در ساعت پایانی بازار، با جمع شدن برخی صف های فروش و افزایش قیمت معاملات در سهم های بزرگ و شاخص ساز، کم کم شاهد به هوش آمدن بازار بورس بودیم که می تواند حاکی از ادامه دار نبودن عرضه های شدید برای طولانی مدت باشد. با توجه به اتفاقات اخیر و کاهش معاملات خرد در روز هفدهم خرداد، می توان برای فردا منتظر بازاری همراه با ترس اما کمی منطقی تر از امروز بود. تا زمانی که ارزش معاملات خرد به بالای ۱۲-۱۳ هزار میلیارد نرسد بازار سرمایه در همین بلاتکلیفی و لرزش های ناگهانی باقی خواهد ماند.


آخرین اخبار بورس اوراق بهادار

بلاتکلیفی فعالان بازار سرمایهبلاتکلیفی فعالان بازار سرمایه

بازار سهام با نوسان محدودِ شاخص در حوالی کانال دو میلیون واحدی همراه شده...

9 بازدید

مشاهده
فراخوانی شرکت‌ها برای تجدید ارزیابی داراییفراخوانی شرکت‌ها برای تجدید ارزیابی دارایی

با هدف همگرایی و نزدیک‌تر شدن ارزش بازار سهام و ارزش ذاتی شرکت‌ها از طریق انجام افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها...

14 بازدید

مشاهده
واریز وجه به کارگزاری بدون محدودیتواریز وجه به کارگزاری بدون محدودیت

فعالین بازار سرمایه، بدون محدودیت مبلغ تراکنش می‌توانند تنها از محل کارت بانکی متعلق به خود، وجوه را به حساب کارگزاری‌ها واریز کنند.

51 بازدید

مشاهده
تغییر دامنه نوسان و تاسیس بورس بین‌المللتغییر دامنه نوسان و تاسیس بورس بین‌الملل

مجید عشقی در نشست تخصصی با مدیران و فعالان اقتصادی با موضوع تامین مالی مناطق آزاد از طریق بازار سرمایه در نمایشگاه کیش اینوکس، گفت...

45 بازدید

مشاهده
جزئیات فرآیند انتقال سهام عدالت متوفیان به وراثجزئیات فرآیند انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث

برای انتقال سهام عدالت افراد فوت ‌شده در یک فرایند همکاری بین قوه قضائیه، سازمان ثبت احوال، سازمان بورس و شرکت سپرده‌گذاری مرکزی قرار شده است...

77 بازدید

مشاهده
واریز سود سهام عدالت تا آخر آذرواریز سود سهام عدالت تا آخر آذر

زمان واریز سود بیش از 49 میلیون دارنده سهام عدالت قطعا تا پایان آذر خواهد بود...

74 بازدید

مشاهده
ضریب اعتباری خرید سهام از 60% به 65% افزایش یافت.ضریب اعتباری خرید سهام از 60% به 65% افزایش یافت.

سازمان بورس در تصمیمی جدید، اقدام به افزایش ضریب اعتباری از 60 به 65 درصد کرد تا شاید کمک و مرهمی باشد بر بازار سهام آشفته!

82 بازدید

مشاهده