با هامرز، خدمات متمایز را در بازار سرمایه تجربه کنید.افتتاح حساب

پیش‌فروش متری مسکن چه مزیتی دارد؟

اخبار/بورس کالا

دوشنبه 30 مرداد 1402

|

مطالعه 4 دقیقه

|

175 بازدید

پیش‌فروش متری مسکن چه مزیتی دارد؟
coma_iconcoma_icon

مردم با خرید اوراق سلف مسکن اقدام به پیش خرید واحدهای آن پروژه می‌کنند و می‌توانند اوراق را تا زمان سررسید و تحویل ملک نگه دارند یا در بازار ثانویه اقدام به فروش اوراق به قیمت روز کنند.

به گزارش هامرز، محمد حسین رحمتی درخصوص نحوه کارکرد اوراق سلف مسکن در بورس کالا اعلام کرد: سازندگان مسکن می‌توانند برای ساخت یا تکمیل یک پروژه ساختمانی با انتشار اوراق سلف موازی مسکن در بورس کالا، بخشی از سرمایه مورد نیاز را برای اتمام پروژه و تحویل به مردم تامین کنند. مردم با خرید اوراق سلف مسکن اقدام به پیش خرید واحدهای آن پروژه می‌کنند و می‌توانند اوراق را تا زمان سررسید و تحویل ملک نگه دارند یا در بازار ثانویه اقدام به فروش اوراق به قیمت روز کنند.
در ساده‌ترین شکل سرمایه گذاری در بازار پیش فروش متری مسکن، برای مثال خریدار اقدام به خرید یک متر مسکن می‌کند که در زمان عرضه، تاریخ تحویل آن ملک، دوساله و کوچکترین متراژ هر واحد ۵۰ متر عنوان شده است. آن خریدار اگر قصد خانه دار شدن داشته باشد باید تا زمان سررسید دو ساله مقدار اوراق را به عدد ۵۰ ورقه یک متری برساند اما اگر قصد تحویل گرفتن خانه را نداشته باشد و صرفا با نیت سرمایه گذاری در بازار مسکن وارد این معاملات شده باشد هر زمانی طی این دوسال، امکان فروش اوراق و تسویه نقدی را دارد. پس شرط خانه دار شدن مردم در این ابزار مالی، رساندن تعداد اوراق سلف مسکن به اندازه حداقل متراژ واحدهای ساخته شده است. 
قیمت اوراق سلف مسکن نیز در بازار ثانویه براساس قیمت‌های بازار مسکن نوسان می‌کند و افرادی که قصد سرمایه‌گذاری در این بازار را دارند، می‌توانند با سرمایه‌های خرد و به صورت خرید متری وارد این بازار شوند. در یک پروژه، متراژ و شرایط همه واحدها یکسان نیست برای مثال واحدهایی که در طبقات بالاتر یک ساختمان قرار دارند، قیمت بیشتری نسبت به واحد های طبقات پایین دارند و حتی شرایط دیگری نیز می‌تواند در قیمت واحدها اثرگذار باشد. به همین منظور برای مثال واحد طبقه اول به عنوان اوراق پایه در نظر گرفته و در امیدنامه ذکر می‌شود که واحد طبقه ۱۵، یک و نیم برابر اوراق پایه ارزش دارد. مشتری برای تحویل گرفتن یک واحد ۱۰۰ متری در طبقه ۱۵ باید به جای ۱۰۰ عدد اوراق سلف، ۱۵۰ عدد اوراق سلف پایه داشته باشد و برهمین اساس نیز تفاوت‌ها در طبقات مختلف با میزان اوراق پوشش داده می‌شود.
همه شرایط و جزییات قیمتی در کل واحدهای یک پروژه به طور شفاف در امیدنامه عرضه می‌آید و سرمایه گذاران قبل از خرید باید بطور کامل این بندها را مطالعه کنند. با توجه به اینکه در اوراق سلف مسکن، تاریخ قطعی تحویل از سوی سازنده به خریدار وجود دارد، پیشنهاد می‌شود پروژه‌هایی که از پیشرفت قابل قبولی برخوردار بوده و سازنده مطمئن به تحویل در زمان مورد نظر است برای انتشار اوراق انتخاب شود.
موضوع مهم در روند این معاملات ، اخذ تضامین لازم از عرضه کننده جهت عمل به تعهدات است و از این رو خریداران با اطمینان خاطر می‌توانند از این مسیر وارد بازار مسکن شوند. یکی از مزایای پیش فروش متری مسکن، نقدشوندگی بالای این اوراق است. چراکه یک بازارگردان در این معاملات حضور داشته و همواره اوراق عرضه شده از سوی سرمایه گذاران را خریداری می‌کند.
اصلاح دستورالعمل معاملات اوراق سلف مسکن در مرحله نهایی قرار دارد و به زودی با مصوبه سازمان بورس شرایط برای آغاز این معاملات فراهم می‌شود. تا کنون دو شرکت سرمایه گذاری در حوزه مسکن مدارک را برای انتشار اوراق تحویل دادند و به نظر می‌رسد به زودی باید از ابزار جذاب پیش فروش متری مسکن در تالار بورس کالا رونمایی کرد.
 


آخرین اخبار بورس کالا

دامنه نوسان گواهی سکه ۵ درصدی شد.دامنه نوسان گواهی سکه ۵ درصدی شد.

از امروز تا اطلاع ثانونی، محدوده نوسان قیمت مجاز در نمادهای گواهی سپرده کالایی تمام سکه طرح جدید، مثبت و منفی 5 درصد خواهد بود.

92 بازدید

مشاهده
محدودیت دامنه نوسان گواهی سپرده سکهمحدودیت دامنه نوسان گواهی سپرده سکه

دامنه نوسان گواهی سپرده کالایی سکه طلا از ۵ به 1 درصد کاهش یافت.

359 بازدید

مشاهده
مخالفت دولت با خروج سیمان و فولاد از بورس کالامخالفت دولت با خروج سیمان و فولاد از بورس کالا

ستاد اقتصادی دولت در جلسه دو روز گذشته و با حضور معاون اول رئیس جمهور و وزیران صنعت، اقتصاد و راه، موضوع خروج فولاد و سیمان از بورس کالا را منتفی اعلام کرد.

131 بازدید

مشاهده
خاندوزی: موافق عرضه سیمان در بورس کالا هستیم.خاندوزی: موافق عرضه سیمان در بورس کالا هستیم.

با توجه به اینکه مساله بورس کالا به عنوان بستر شفاف نظام توزیع کالاهای اساسی یا کالاهای پایه انجام می‌شود و جزو دستاوردهایی است که ما...

138 بازدید

مشاهده
خبری بد برای رانت‌خواران!خبری بد برای رانت‌خواران!

نخستین اثر تصمیم جدید ارزی دولت، حذف رانت از مبادلات کالایی و سیاست فسادزای تثبیت قیمت‌ها است‌...

169 بازدید

مشاهده
جایگزینی دلار 37،500 تومانی به جای 28،500 تومانی رسماً تایید شد!جایگزینی دلار 37،500 تومانی به جای 28،500 تومانی رسماً تایید شد!

تسعیر قیمت خوراک و محصولات پالایشی و پتروشیمی بر مبنای نرخ حواله در مرکز مبادله

251 بازدید

مشاهده